شش دلیل که نشان می دهد اوبونتو از ویندوز بهتر است

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
بیشتر کاربران از ویندوز استفاده می کنند و باور عمومی این است که لینوکس فقط برای برنامه نویس هاست. اما اینگونه نیست. توزیع اوبونتو در بعضی از موارد بسیار بهتر از ویندوز عمل می کند و استفاده از آن نیز ساده است.

همه ما عاشق ویندوز هستیم. ویندوز یک سیستم عامل بسیار خوب است. اما اگر به شما بگوییمبهتر است باور می کنید؟ شاید بخندید و فکر کنید که هیچ چیز بهتر از ویندوز نیست، اما در این مقاله به شش دلیل به شما می گوییم که چرابهتر از ویندوز است. 
شاید فکر کنید کهمخصوص خرخوان هاست، و کاربران معمولی نمی توانند از آن استفاده کنند. پس چطور می تواند از ویندوز بهتر باشد؟ حقیقت این است که استفاده ازآنقدرها هم سخت نیست، در اصلبه سادگی ویندوز است حتی اگر در بعضی جهات نیز ساده تر نباشد، در این مقاله به شش دلیل به شما می گوییم که چرااز ویندوز بهتر است. 

1-    سیستم عامل و به روز رسانی نرم افزار
این سناریو را در نظر بگیرید: در خانه نشسته اید و با کامپیوتر ویندوز خود مشغول کار هستید، سخت درگیر کارتان هستید که ناگهان پیامی برای شما می آید که ویندوز خود را به روز رسانی کنید. شما که بسیار روی امنیت کامپیوتر خود حساس هستید آن را به روز رسانی و ریبوت می کنید. 


پس از ده دقیقه دوباره مشغول کار می شوید، اینباربه شما پیام می دهد که باید نرم افزار آن را نیز به روز رسانی کنید. کلافه کننده است اینطور نیست؟ 

این اتفاق به این دلیل می افتد که ویندوز به روز رسانی سیستم عامل و اپلیکیشن هایش را به صورت جداگانه انجام می دهد. به همین دلیل است که پیام های مختلفی برای به روز رسانی اپلیکیشن های مختلف خود می بینید. این پروسه آنقدر کلافه کننده است که بعضی ها تصمیم می گیرند آن را خاموش کنند. 
اوبونتو متفاوت است.

همه کارها توسط منابع انجام می شود و یک آپدیت منیجر جدا برای به روز رسانی هر دو سیستم عامل و همه اپلیکیشن های نصب شده دارد. پس شما می توانید همه به روز رسانی های خود را از یک جا انجام دهید. این کار پروسه به روز رسانی را ساده تر می کند و کاربران دیگر مجبور نیستند که کامپیوتر خود را خاموش کنند. 

2-    امنیت کامپیوتر
ویندوز قابلیت های امنیتی زیادی دارد که می توانید از آن ها برای امنیت سیستم خود استفاده کنید، اما حقیقت این است کهامن تر از ویندوز است. 
دسترسی به حساب های کاربری درخیلی سخت تر از ویندوز است. به این معنی که اگر بخواهید تغییری در سیستم به وجود آورید، برای مثال یک اپلیکیشن نصب کنید برای این کار باید گذرواژه خود را وارد کنید. در ویندوز به این صورت نیست. این کار باعث می شود وارد کردنیا ویروس دردشوارتر باشد. 
اوبونتو خیلی کم تر از ویندوز طرفدار دارد. به این معنی که آدم های بد خیلی کمتر برای آن ویروس می سازند. 
درضمن بسیاری از آدم بدها خودشان از توزیع های لینوکس ماننداستفاده می کنند، پس گرچهبرای ویروس ها خیلی جذاب نیست به همین دلیلخیلی کمتر دچار ویروس می شود. کم تر پیش می آید ولی غیر ممکن نیست، به همین دلیل است که همیشه باید رویخود از آنتی ویروس استفاده کنید. 

 

3-    شخصی سازی دسکتاپ
وقتی صحبت از شخصی سازی می شود شما در ویندوز کار خاصی نمی توانید انجام دهید. ویندوز 10 نسبت به نسخه های قبلی گزینه های بیشتری برای شخصی سازی به شما می دهد اما باز هم نسبت بهبسیار کم است. 
در ویندوز شما نهایتا می توانید کاغذ دیواری و یا رنگ منو شروع را تغییر دهید، اما درهر وجه دسکتاپ می تواند تغییر کند. می خواهید دکمه های پنجره سمت چپ باشد؟ مشکلی نیست. از آیکون ها خوشتان نمی آید؟ باز هم مشکلی نیست. حتی می توانید فونت را نیز تغییر دهید. 

4-    فضای سیستمی
همه نمی توانند یک کامپیوتر خیلی خوب داشته باشند. شاید بعضی ها نتوانند آخرین نسخه ویندوز را روی دستگاه خود نصب کنند. اما آخرین نسخهرایگان است. 
روی یک ماشین آزمایشی سهامو ویندوز را اجرا کردیم و همانطور که می بینید ویندوز 10 تقریبا دو برابررم استفاده کرده است. شاید به نظر خیلی متفاوت نباشد، چرا که این ماشین 8 گیگابایت رم دارد، اما اگر دستگاه شما تنها 2 گیگابایت رم داشته باشد این به معنی مصرف 60% از رم شما درو 90% آن در ویندوز 10 پیش از نصب هر اپلیکیشنی است. 


اگر دستگاه شما فضای کمتر از این دارد، نسخه های سبک ترو لینوکس وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. شما می توانید از کامپیوترهای قدیمی خود برای مدت بسیار طولانی تری استفاده کنید. 

5-    محیط لایو
اگر از ویندوز استفاده نمی کنید و می خواهید آن را امتحان کنید باید آن را روی دستگاه خود نصب کنید و ممکن است بعدا که به این نتیجه رسیدید از آن خوشتان نمی آید اطلاعاتتان را از دست بدهید. 
امااینگونه نیست. 
درو دیگر توزیع های لینوکس می توانید عکس های خود را روی سی دی رایت کنید و یا آن را مستقیم روی یک فلش بریزید. شما می توانید از همه جنبه هایبدون نیاز به نصب کردن آن ها روی هارد درایو خود استفاده کنید. 
اگر از آن خوشتان نمی آید می توانید دستگاه خود را روبوت کنید ، انگار که هیچ اتفاقی نیوفتاده است. 

6-    رایگان است
اوبونتو 100% رایگان است. هیچ هزینه ای لازم نیست پرداخت کنید. ممکن است بگویید ویندوز 10 هم رایگان است. 
گرچه به روز رسانی رایگان تا پایان تیر ماه موجود بود، دیگر این امکان وجود ندارد. بامی توانید بدون هیچ مشکلی آن را به صورت رایگان دریافت کنید و بدون مشکل آن را به روز رسانی کنید. 

ویندوز 10 در مقابل اوبونتو: کدام یک را ترجیح می دهید؟
هر دو ویندوز 10 وسیستم عامل های بسیار خوبی هستند و البته هرکدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند و این که ما حق انتخاب داریم بسیار خوب است. 

منبع: makeuseof

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • پرهام زارع
  2016-09-27 14:00:18

  به نظر من که ویندوز بهتره برای گزینه به روز رسانی تو عکس میبینین که ایتیونز میخواد اپدیت بشه ولی تو لینوکس اصلا نیست که :D اخه لینوکس ایتیونز روش نصب نمیشه برای گزینه شخصی سازی خیلی برنامه هست کافیست کمی جستجو کنین اینجا که بحث اندروید و اپل نیست که شخصی سازی بشه

  پاسخ دادن
  • hsh
   2016-10-02 11:49:56

   به‌هرحال این نظر شماست ...عکسی که گفتید رو پیدا نکردم ولی ایتونز رو هم می‌شه با واین روی لینوکس نصب کرد. شما بجز شخصی‌سازی ۵ مورد دیگه رو جواب بدید ...

   پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید