رنو در ایران کارخانه می‌سازد

   
نام نویسنده:
 شنبه 10 مهر 95 ساعت: 15:30:00

در ماه‌هاي گذشته از اجراي برجام مذاكرات رنو با شركايش در ايران يعني سايپا و ايران‌خودرو به نتيجه نرسيد تا اينكه در نهايت موفق شد نظر سازمان گسترش براي حضور مستقيم در ايران را جلب كند. روز جمعه منصور معظمي رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و «تيري بلوره» قائم‌مقام مديرعامل رنو با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت و «كارلوس گون» مديرعامل رنو توافقنامه براي همكاري مشترك (جوينت ونچر) ميان گروه خودروسازي رنو و سازمان گسترش را به امضا رساندند.

اين همكاري مشترك شامل يك مركز مهندسي و خريد جديد براي حمايت از قطعه‌سازان داخلي و يك كارخانه توليدي با ظرفيت اوليه 150هزار دستگاه در سال است. 2خودرو سيمبل و داستر جديد نخستين خودروهاي توليدي اين كارخانه خواهند بود كه در سال 2018به توليد مي‌رسند. براساس اين توافقنامه، رنو براي نخستين‌بار در ايران، مراكز توزيع، فروش و خدمات پس از فروش خود را خواهد داشت. همچنين همكاري‌هاي كنوني رنو با 2 شريك خود سايپا و ايران‌خودرو در قالب «همكاري مشترك رنو پارس» ادامه خواهد داشت.

به گزارش ايرنا، طي ماه‌هاي گذشته از اجراي برجام نخستين قرارداد خودرويي ميان ايران‌خودرو و پژو منعقد شد و قرارداد دوم را سايپا و سيتروئن بستند و حالا قرار است قرارداد رنو و سازمان گسترش نهايي شود. ايران‌خودرو و پژو قرار است امسال نخستين محصول خود را با نام «2008» به بازار ايران عرضه كنند و پس از آن، خودروهاي «301» و «208» را وارد بازار كنند. سايپا و سيتروئن نيز تفاهم اوليه را براي افزودن خودروهاي روز سيتروئن به خطوط توليد سايپا كاشان داشته‌اند.

وزير صنعت، معدن و تجارت از انجام كار 10ماهه روي قرارداد جديد جوينت ونچر خودرويي ايران و فرانسه خبر داد و گفت: سهم سرمايه‌گذاري طرف فرانسوي در اين قرارداد ۶۰ درصد تعريف شده است. به گزارش مهر، محمدرضا نعمت‌زاده در حاشيه مراسم انعقاد قرارداد خودرويي ايران و فرانسه گفت:

در سرمايه‌گذاري‌هاي جديد فرانسه در صنعت خودروي ايران، سهم سرمايه‌گذاري طرف خارجي ۶۰درصد و سهم طرف ايراني ۴۰درصد درنظر گرفته شده است. وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: اين قرارداد در 2فاز طراحي شده كه در فاز اول توليد ۱۵۰ هزار دستگاه در سال و فاز دوم ارتقا به ۳۰۰ هزار دستگاه درنظر گرفته شده است. وي تصريح كرد: توليد خودروهاي ال 90 و ساندرو با خودروهاي جديد در مجموع به ۵۰۰ هزار دستگاه خواهد رسيد.

منبع: همشهری

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید