همکاری ایران و روسیه در زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو

   
نام نویسنده:
 شنبه 10 مهر 95 ساعت: 15:45:02

به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه سفر وزیر بهداشت به روسیه، در روز پنجشنبه، ۲۹ سپتامبر(هشتم مهرماه)، ۱۵ سند همکاری در زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو، همکاری تحقیقاتی میان انستیتو پاستور و انستیتوهای تحقیقاتی روسیه، همکاری در خصوص ثبت شرکت های داروسازی در دو کشور منعقد شد.

این مراسم با حضور وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه و شرکت های فعال در بخش خصوصی در روسیه و ایران  برگزار شد.

اسناد امضاء شده به شرح زیر است :

-  سند وزارت صنایع : طرف ایرانی دکتر پیرویان – طرف روس شبسته کوف

-  سند تهیه واکسن آنفولانزا : طرف روس  دکتر یلنا – طرف ایرانی  دکتر رعنایی

-  همکاری انستیتو پاستور و انستیتو ژنینکا در حوزه تحقیقاتی و تولیدات مشترک : طرف ایرانی دکتر مصطفی قانعی، رئیس انستیتو پاستور ایران

-  همکاری  انستیتو پاستور با انستیتو توبرگلوور : طرف ایرانی دکتر مصطفی قانعی – طرف روس پروفسور آتارگان

-  همکاری انستیتو پاستور و انستیتو پابوراوگانیک: طرف ایرانی دکتر مصطفی قانعی – طرف روس پرفسور ایوانف

-  همکاری موسسه بهساز گستر پویندگان با موسسه کیل در حوزه مانیتورهای علائم حیاتی

-  همکاری موسسه بهساز گستر پویندگان با موسسه کوچیف در حوزه لیزر کلیه به منظور از بین بردن  تومرهای سرطانی کلیه

-  همکاری شرکت داروسازی ایران و شرکت کیل در حوزه تجهیزات پزشکی

-  همکاری شرکت ایرانی در روسیه و شرکت ایرانی در ایران در حوزه لیزر

درابتدای این برنامه دکتر مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه ضمن تشکر و خیر مقدم به میهمانان ایرانی و روسی تاکید کرد که برای این سفر برنامه ریزی طولانی مدتی داشتیم چرا که معتقدیم پتانسیلی برای  همکاری هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی وجود دارد که می بایستی به مرحله عملیاتی برسد.

وی افزود: روابط روسیه و ایران در سال های اخیر در تمام زمینه ها پیشرفت کرده است و تبادل هیات ها نه تنها در سطح بالا و سیاسی بلکه در زمینه منطقه ای ، بین المللی ، اقتصادی و تجاری نیز انجام می شود .

سنایی گفت: روسای جمهور با یکدیگر ملاقات های متعددی هم بصورت حضوری و هم تلفنی داشتند که این مرحله در روابط دو طرف بی سابقه است .

وی اظهار داشت: روابط در زمینه دانشگاهی ، علمی ، فناوری در حال توسعه است و می توان گفت  همه چیز بدون هیچ مانعی انجام می شود.

سفیر ایران در روسیه افزود: هر دو کشور صادر کننده نفت و گاز هستند و توسعه روابط دو کشور آنقدر راحت نیست ولی اسناد زیادی در این زمینه امضا شده است و ما باید سعی کنیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

وی گفت: ما در سال ۲۰۱۵ باتوجه به کاهش قیمت نفت علی رغم کاهش روابط تجاری کشور با چین به میزان ۳۰% ، روابط تجاری ایران و روسیه ۷۰ % افزایش یافت که این موضوع را هم رئیس کمیسیون تجارت و هم رئیس جمهور روسیه اعلام کردند که امیدواریم ادامه یابد.

پس از امضای اسناد سرگئی تسیبر، معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه ضمن ابلاغ تشکر وزیر صنعت و تجارت اظهارداشت: ایران بعنوان شریک مهم در زمینه ژئوپلتیک در خاورمیانه است . در دسامبر 2015 همایش بزرگ ایران و روسیه برگزار شد که تحرک تجاری میان دو کشور را ایجاد کرد.

وی افزود: ما دربخش های انرژی – صنایع اتمی – نفت و گاز – حمل و نقل – دارویی- کشاورزی چشم اندازهای بیشتری می بینیم. امروزه جمهوری اسلامی ایران فرصت های جدیدی در زمینه دارو ، هوا فضا، ماشین سازی ، سرمایه گذاری، حمل و نقل ایجاد کرده است . ما در سال  2015 درهمایش بزرگ تجاری ایران و روسیه نقشه راه این همکاری تجاری را ترسیم کرده ایم . این پروژه را به ایران ارسال کردیم و منتظر پاسخ هستیم . تاکید می کنم که این پروژه نقشه راه را برای شرکت های علاقه مند به انجام کار مشخص می کند و فقط بعنوان یک نقشه  نیست و می تواند تحرکی در زمینه همکاری دو طرف ایجاد کند.

معاون وزیر صنعت روسیه همچنین اظهار داشت: در واقع در راستای این نقشه راه ، امروز 15 موافقت نامه بین دو کشور در زمینه توسعه دارویی، محصولات پزشکی به امضا رسید. این میوه همکاری علمی  و فناوری و بیوتکنولوژی است که در چهارچوب همکاری کمیسیون مشترک دو کشور است.

به گزارش مهر، سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راس هیاتی در روزهای ۷ و ۸ مهرماه به سن پتربورگ و مسکو سفر کرده بود تا در زمینه همکاری های دارویی و بهداشتی – انتقال تکنولوژی در زمینه دارویی و تجهیزات پزشکی با کشور روسیه بحث و تبادل نظر داشته باشد.

 

منبع: مهر

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید