افسانه خاموش !!

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 15 مهر 95 ساعت: 16:13:00

در سالهای گذشته، دو فرد تاثیرگذار در صنعت کامپیوتر از بین ما رفتند. خلاقیت و نوآوری که استیو جابز به واسطه محصولاتش به جهان عرضه کرد، غیرقابل انکار است ولی محصولات افسانه ای استیو جابز و دیگر شرکت ها و تمام ابزارهای محاسباتی همه و همه مدیون مردی به نام دنیس ریچی "پدر زبان c و سیستم عامل یونیکس" است.


5 اکتبر 2011 یعنی دقیقا 5 سال پیش در چنین روزی خبری با عنوان "اپل بدون جابز " منتشر شد که این خبر به قدری ناگهانی و تلخ بود که در ساعات اولیه خیلی ها آن را باور نداشتند اما این یک واقعیت تلخ در صنعت تکنولوژی بود. به گونه ای که افراد نظرات خود را در مورد مرگ وی این گونه بیان کردند:

وبگاه اپل:"استعداد، علاقه و انرژی استیو منبع نوآوری های بی شماری بود که زندگی همه را بهبود و غنا بخشید."

بیل گیتس:با وجود ارتباط نزدیک با جابز به عنوان دوست و همکار و رقیب در مورد جابز چنین گفت:"جهان به ندرت شاهد شخصی بوده است که مانند جابز بر او تاثیر گذار بوده باشد و این تاثبرات را نسل های زیادی حس خواهند کرد."

ریچارد استالمن:"جابز، کسی که پیشگام تبدیل کامپیوتر به یک زندان باحال بود، درگذشت."


درگذشت دنیس ریچی خالق زبان برنامه نویسی c و یکی از تاثیرگذارترین افراد عصر دیجیتال تنها با تفاوت یک هفته از استیو رخ داد اما پوشش رسانه ای قابل توجهی در مقایسه با مرگ جابز برای او ایجاد نشد.

در این رابطه بیشتر بخوانید.

در سالهای گذشته، دو فرد تاثیرگذار در صنعت کامپیوتر از بین ما رفتند. خلاقیت و نوآوری که استیو جابز به واسطه محصولاتش به جهان عرضه کرد، غیرقابل انکار است و به همین دلیل هم گروهی از خریداران و کاربران محصولات اپل، از او اسطوره ای ساخته اند و شاید مانند او هیچگاه دیده نشود؛ ولی محصولات افسانه ای استیو جابز و دیگر شرکت ها و تمام ابزارهای محاسباتی که در این دنیای مدرن تولید می شود، همه و همه مدیون مردی به نام دنیس ریچی است که در بیست مهر 1390 در سن هفتاد سالگی از دنیا رفت.
ادامه مطلب

در این چند سال جابز را یک تکنولوژیست واقعی میدانند که ذهن خلاقانه ای داشت و اختراعات بزرگی را به ثبت رساند اما درست است که استیو سهم بالایی در صنعت کامپیوتر و تکنولوژی داشت ولی او تنها با درک بالایی که از طراحی صنعتی و نیاز کاربران داشت توانست در این زمینه مشهور گردد ومی توان گفت او یک بازاریاب و فروشنده عالی بود نه یک مخترع در صورتی که دنیس با اختراع تکنولوژی زبان c و استفاده از آن در توسعه سیستم عامل یونیکس موجبات گسترش این زبان حتی در سیستم عامل های امروزی را فراهم کرد به عبارت دیگر می توان زبان  c را که دنیس ریچی مخترع آن بود عامل رشد سریع دنیای دیجیتال و فناوری دانست. به گونه ای که مورخ کامپیوتر"پاول ای" نظر خود را در مورد ریچی بعد از مرگ وی این گونه بیان کرد:"اگر میکروسکوپ می داشتید و می توانستید درون یک کامپیوتر را نگاه کنید می توانستید دستاورد های دنیس ریچی این مخترع بزرگ  در عرصه دیجیتال را در همه جای داخل آن ببینید. "

در یک کلام اگر دنیس ریچی نبود نه گوشی های هوشمند اندرویدی وجود داشتند، نه DVR ها و نه مک ها و آیپدهای استیوجابز و حتی ویندوز 10، سرفیس بوک ها و آژور مایکروسافت هم به چنین مرحله ای نمی رسیدند.

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید