خطرات جدی استفاده از WiFi برای کاربران

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
اگر شما هم از طرفداران پر و پا قرص وای فای هستید، هشدار ها را در مورد استفاده از آن جدی بگیرید. این تکنولوژی می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

 موضوعی که تقریبا اکثر کاربران حداقل یکبار به آن فکر کردند و یا گوشه و کنار در مورد آن چیزهایی شنیده اند خطرات و عوارضاست. اگر شما هم جز کسانی هستید که روزانه استفاده زیادی ازدارید باید بدانید که طبق بررسی محققان جهان استفاده از اینترنتمی تواند برای کاربران خطر آفرین باشد.

 

اگر از کاربران مشتاق اینترنت از اختراعات مهم بشر سوال کنید قطعا بهبه عنوان یکی از بهترین دستاورد های دنیای امروز اشاره می کنند.اینترنت پر سرعت و بدون سیم به راحتی ما را بهبزرگی وصل می کند. دنیایی که در آن می توانیم با افراد مختلف ارتباط برقرار کنیم و اطلاعات مورد نیازمان را راحت‌ تر و بدون نیاز به کابل و سیم بدست بیاوریم.

 

این تکنولوژِی برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ بهمعرفی شد. از آن زمان تا کنون محققان هم بیکار ننشسته‌اند و تحقیقات مختلفی انجام داده ‌اند که نتایج این پژوهش ‌ها تا حدودی شما را متعجب می ‌کند.وای ‌فای می ‌تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بگذارد. بخصوص مغز کودکان.

 

 سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی همه این ها می تواند ازو اشعه های آن بوجود آید. پس بعضی از خطرات را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بی ‌سیموابسته نکنید.

ارتباطبا بی ‌خوابی
تا به حال برایتان پیش آمده که شب ‌ها بعد از ساعت‌ ها کار کردن با اینترنت گوشی موبایل بی‌ خوابی سراغتان آمده باشد؟ البته این موضوع مشکل تازه‌ ای نیست و پژوهشگران از سال ۲۰۰۷ درمورد ارتباط بینو تاثیر آن بر الگوی خواب تحقیقاتی را انجام داده ‌اند. نتایج بررسی‌ ها نشان می‌ دهد امواج با طول موج پایین که از تلفن ‌های همراه ساطع می ‌شود، بر خواب شما تاثیر گذار است. در واقع افرادی که در معرض اشعه ‌های الکترو مغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب‌ شان تغییرات قابل توجهی دیده می ‌شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می‌ روند.

این پرتوها بر مغز تاثیر می‌ گذارند. بنابراین متخصصان به شما توصیه می‌ کنند هنگام خواب تلفن همراه با امواجرا نزدیک خودتان قرار ندهید یا هنگام خواب مودم تان را خاموش کنید تا هیچ سیگنالی در اطراف شما وجود نداشته باشد و در برنامه خواب تان مشکلی ایجاد نشود. در بسیاری از افراد کمبود خواب احتمال بروز سایر مشکلات جدی و بیماری‌ های دیگری را به دنبال دارد. افسردگی یا فشار خون بالا هم با نداشتن خواب کافی در ارتباط است.

 

تاثیر منفی بر رشد کودکان
طبق بررسی پژوهشگران استرالیایی اگر کودکان دائما در معرض اشعه‌ هایقرار بگیرند، در سیستم رشد آنها اختلالاتی بوجود می آید. در واقع این اشعه‌ ها سنتز پروتئین‌ ها را تحت تاثیر قرار می ‌دهد و بدین ترتیب در فرآیند رشد مشکلاتی را ایجاد می کند. در نتیجه ممکن است کودکان و نوجوان در سنین رشد، نسبت به سایر همسن و سالانشان رشد خوبی نداشته باشند. پس توصیه می کنیم حتما والدین در مورد استفاده فرزندان از اینترنتمحدودیت‌ هایی را در نظر بگیرند.

 

تاثیر در باروری مردان و زنان
شاید به گوش‌ تان رسیده باشد که گرمای ایجاد شده در لپ ‌تاپ‌ ها در طولانی مدت بر قدرت باروری مردان تاثیر می ‌گذارد. پژوهشگران به مردان هشدار می ‌دهند که در زمینه بروز مشکلات باروری فقط لپ ‌تاپ‌ ها را مقصر ندانند، بلکه شبکه ‌هایو اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم‌ ها را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث شکسته شدن DNA می ‌شود. نتایج بررسی‌ های انجام شده در انسان و حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌ دهد که قرار گرفتن در معرض اشعه‌ هایروی اسپرم تاثیرات منفی دارد.

نا گفته نماند که فقط مردان در معرض نا باروی قرار ندارند، بلکهقدرت باروری خانم‌ها را هم تحت تاثیر قرار می ‌دهد و ممکن است از لانه گزینی سلول تخم جلوگیری کند. در نتیجه جنین شکل نمی ‌گیرد. علاوه بر این یک موسسه پژوهشی سوئدی که در این زمینه تحقیقاتی انجام داده به خانم‌ های باردار هم توصیه می‌ کند که با اینترنت بی‌سیم به دستگاه‌ های الکترونیکی مختلف وصل نشوند و  تا می توانند از محیط‌ هایی که دارای اشعهاست دور شوند.

 

با سرطان ارتباط دارد؟
یکی از سؤالاتی که بعضی از کاربرانرا نگران کرده در مورد احتمال سرطان ‌زا بودناست. در واقع سرطان ‌زا بودنهنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی در میان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسی ‌ها روی نمونه‌ های آزمایشگاهی نشان می‌ دهد قرار گرفتن در معرض اشعه‌ های الکترو مغناطیسی احتمال بروز تومور‌ های سرطانی را افزایش می ‌دهد. به هر حال هنوز تحقیقات کمی روی نمونه ‌های انسانی صورت گرفته است.

 

اختلال در عملکرد مغز
طبق تحقیقات پژوهشگران کودکانی که در معرض اشعه ‌هایقرار دارند نسبت به سایر همسالان خود تمرکز کمتری دارند و مغز شان عملکرد پایین‌ تری را نشان می دهد. حکایت از تاثیر اشعه هایبر مغز دارد. در یک تحقیق ۱۵ مرد و ۱۵ زن داوطلب مورد بررسی قرار گرفتند و برای همه آزمون مشابهی برای سنجش حافظه در نظر گرفته شد.

در ابتدا همه آنها در شرایطی آزمایش شدند که هیچ نوع اشعه وای ‌فای در محیط وجود نداشت. در این شرایط وضعیت هر دو گروه مشابه بود اما در مرحله بعد این افراد به مدت ۴۵ دقیقه در معرض اشعه وای ‌فای ۲٫۴ گیگا هرتز قرار گرفتند و در همین زمان مشغول پاسخ ‌دهی به تست حافظه بودند. در این شرایط وضعیت مغز هر دو گروه مورد بررسی قرار گرفت و معلوم شد که فعالیت خانم ‌ها و سطح انرژی ‌شان نسبت به مردان به ‌طور قابل توجهی تغییر کرده است. این نکته برای خانم ‌ها متاثر کننده است اما باید به مردها هم هشدار دهیم که خیال ‌شان خیلی راحت نباشد و آنها هم اگر در معرض مداوم اشعه ‌هایباشند، تغییر نا خوشایندی در عملکرد مغز شان به وجود می آید.

 

چگونه از خطراتدر امان بمانیم؟
این روز ها که همه ما در محاصره شبکه‌ های اینترنت‌ در محیط های کاری، فضاهای عمومی و در خانه هستیم دور شدن از اشعه هایی که این همه از مضراتشان صحبت کردیم کمی سخت است. یکی از ساده ‌ترین کار هایی که برای کم کردن خطراتمی توانیم بکنیم این است که سعی کنیم لپ‌تاپ، موبایل و تبلت ‌ها را در نزدیکی بدن ‌مان نگه نداریم و بعد از اینکه کارمان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیریم.

در مواقعی که از این دستگاه ‌ها استفاده نمی‌ کنید لزومی ندارد که از صبح تا شب در اطراف ‌تان روشن باشند. بنابراین به سرعت آن ها را خاموش کنید تا ضمن استفاده از تکنولوژی، سلامتی‌ تان را به خطر نیندازید.

منبع: راسخون

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید