با 10 قابلیت جالب تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل آشنا شوید

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 14 آذر 95 ساعت: 21:45:00

شرکت اپل به تازگی از مک‌بوک پرو خود رونمایی کرده است. در این بین یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های منحصر به فرد مک بوک پرو جدید اپل مربوط به بهره‌مندی آن از یک نوار لمسی OLED اختصاصی یا تاچ بار (Touch Bar) می‌شود!

تاچ بار یک نوار لمسی بسیار باریک از نوع OLED است که در بخش فوقانی صفحه کلید مک‌بوک پرو 2016 اپل تعبیه شده است و ظاهری منحصر به فرد را برای این محصول به ارمغان می‌آورد. اما شاید این سوال در ذهن بسیاری از شما عزیزان هم ایجاد شده باشد که به واقع نوار لمسی یا همان تاچ بار مک‌بوک پرو جدید اپل چه کاربردی دارد؟ در این مقاله قصد داریم که 10 نمونه از اصلی‌ترین کاربردها یا کارایی‌های تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل را برای شما عزیزان شرح دهیم. با سایت شبکه همراه باشید.
کاربرد اول: اسکن اثر انگشت کاربر و تعامل با سرویس اپل پی (Apple Pay)

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای تاچ یار یا همان نوار لمسی OLED مک‌بوک پرو 2016 اپل مربوط به توانایی آن در اسکن غیر مستقیم اثر انگشت کاربر خلاصه می‌شود. تاچ آی‌دی مک‌بوک پرو جدید اپل در بخش کناری و سمت راست تاچ بار آن ارائه شده است و با لمس این تاچ آی‌دی، کاربر می‌تواند از بسترهای امنیتی متفاوتی نظیر تایید پرداخت‌های سرویس اپل پی (Apple Pay) عبور کند. البته لازم به اشاره است که اسکن اثر انگشت کاربر در مک‌بوک پرو اپل به طور مستقیم توسط تاچ بار یا نوار لمسی OLED آن انجام نمی‌شود، بلکه توسط دکمه پاور و تاچ آی‌دی آن صورت می‌پذیرد اما اپل این دکمه را به گونه‌ای طراحی کرده که گویا کاملا با تاچ بار دستگاه ادغام شده است. تاچ‌آیدی نوار لمسی مک‌بوک پرو 2016 اپل همچنین به منظور آنلاک کردن دستگاه، سوییچ مابین اکانت‌ها یا عبور از هر بخش امنیتی دیگری هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
کاربرد دوم: جهش مابین عکس‌ها در گالری و ویرایش آن‌ها

یکی دیگر از کاربردهای اصلی نوار لمسی یا همان تاچ بار مک‌بوک پرو جدید اپل مربوط به توانایی آن در سوییچ کردن عکس‌ها یا جهش مابین عکس‌های موجود در یک پوشه و همچنین ویرایش آن‌ها می‌شود. تصور کنید که در یک پوشه به دنبال عکس خاصی هستید. در این شرایط دیگر لازم نیست که در نمایشگر مک‌بوک و پوشه مورد نظر به جستجو برای یافتن عکس مورد نظر بپردازید، بلکه می‌توانید این عمل را به طور مستقیم از طریق تاچ بار مک‌بوک انجام دهید. همچنین تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل با برنامه‌های ویرایش عکسی نظیر Photos و PixelMatore سازگاری دارد.
کاربرد سوم: انتخاب و ارسال سریع اموجی

انتخاب سریع و ارسال اموجی هم از دیگر ویژگی‌های جالب و بسیار کاربردی تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل محسوب می‌شود. همانطور که در عکس فوق مشاهده می‌کنید، اموجی‌ها در تاچ بار مک‌بوک پرو به صورت یک لیست نمایان می‌شوند. شما با لمس هر یک از این اموجی‌ها می‌توانید در حین تایپ پیام متنی نسبت ارسال سریع آن‌ها اقدام کنید.
کاربرد چهارم: کنترل پخش ویدئو و ویرایش آن

امکان کنترل پخش ویدئو از جمله کاربردی‌ترین قابلیت‌های نوار لمسی یا همان تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل به شمار می‌رود. با استفاده از تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل می‌توانید در حین پخش ویدئو نسبت به جلو زدن، عقب زدن، متوقف کردن، پلی کردن و عملیات‌های دیگر آن ویدئو اقدام کنید. بنابراین دیگر نیازی به در دست گرفتن ماوس و کنترل از طریق نوار برنامه مدیاپلیر وجود ندارد. همچنین تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل با برنامه‌های ویرایش ویدئویی همچون iMovie و Final Cut Pro سازگاری دارد و بدین صورت امکان ویرایش مستقیم ویدئو را فراهم می‌کند.
کاربرد پنجم: جهش مابین تب‌های مختلف مرورگر

اگر در حین وب‌گردی باشید، بدون تردید تب‌های مختلفی در مرورگرتان اجرا می‌شود. این امر یک موضوع اجتناب‌ناپذیر است و تمام کاربران در حین وب‌گردی، تب‌های مختلفی را به طور همزمان اجرا می‌کنند. در این شرایط شاید مراجعه به تب مد نظر از طریق مرورگر با استفاده از ماوس کمی دشوار باشد. حال نوار لمسی یا همان تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل این مشکل را برطرف می‌کند. با استفاده از تاپ بار مک‌بوک پرو جدید اپل می‌توانید مابین تب‌های مختلف مرورگر دستگاه جهش آنی داشته باشید.
کاربرد ششم: قابلیت‌های خاص در برنامه‌های خاص!

نوار لمسی یا تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل در برخی برنامه‌ها، قابلیت‌های خاصی را ارائه می‌کند و بدون تردید روز به روز به تعداد این قابلیت‌ها و برنامه‌های سازگار با نوار لمسی مک‌بوک پرو 2016 اپل افزوده می‌شود. به عنوان مثال با استفاده از تاچ بار مک‌بوک پرو جدید می‌توانید در برنامه فتوشاپ نسبت به تغییر و تنظیم مستقیم کنتراست (Contrast)، شدت روشنایی (Brightness) و سایر موارد این چنینی اقدام کنید. همچنین در برنامه‌های دیگری نظیر کی‌نوت (Keynote) امکان ویرایش متن به طور مستقیم از طریق تاچ بار مک‌بوک پرو امکانپذیر است. همچنین در برنامه‌ djay Pro می‌توانید افکت‌های صوتی زنده و آنی را به موزیک‌های در حال پخش اضافه کنید و به نوعی نقش یک دی‌جی را ایفاء نمایید.
کاربرد هفتم: بهینه‌سازی مستقیم تنظیمات دستگاه

نوار لمسی یا تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل این امکان را فراهم می‌کند تا به طور مستقیم به تنظیمات بخشی از دستگاه دسترسی پیدا کنید و نسبت به بهینه‌سازی آنی آن‌ها وارد عمل شوید. شما می‌توانید گزینه‌های مختلف ارائه شده در تاچ بار را بنا به نیاز و سلیقه شخصی خود مرتب کنید و از طریق آن نسبت به کنترل شدت صدای خروجی، شدت روشنایی صفحه نمایش، نور پس زمینه کیبورد و غیره وارد عمل شوید.
کاربرد هشتم: جهش مابین برنامه‌های مختلف

امکان جهش آنی مابین برنامه‌های متخلف هم از اصلی‌ترین قابلیت‌های تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل محسوب می‌شود. تصور کنید برنامه فیسبوک را اجرا کرده‌اید و حال قصد دارید که به برنامه جی‌میل (Gmail) برای بررسی ایمیل‌های خود مراجعه کنید. در این شرایط با استفاده از نوار لمسی یا همان تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل می‌توانید به طور آنی مابین برنامه‌های مد نظرتان جهش داشته باشید. این عمل تا حدی شبیه به استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt+Tab در ویندوز است، البته با این تفاوت که برای مراجعه به یک برنامه خاصی نیاز حتمی به اجرا بودن آن در پس زمینه وجود ندارد.
کاربرد نهم: جهش آنی به تاریخ‌ و روزهای مختلف

این قابلیت زمانی در دسترس قرار می‌گیرد که اپلیکیشن تقویم مک‌بوک پرو اجرا شده باشد. در این شرایط نوار لمسی یا همان تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل امکان جهش آنی به تاریخ و روز‌های متنوع را فراهم می‌کند، بنابراین دیگر نیازی به اسکرول کردن یا صرف زمان طولانی برای دستیابی مشخصات به روز خاصی در آینده وجود ندارد. این قابلیت به واقع کاربردی است و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که به طور جداگانه به آن اشاره کنیم.
کاربرد دهم: شبیه‌سازی کلیدهای فانکشن (Function Keys)

نوار لمسی یا تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل در واقع جایگزین کلیدهای فانکشن آن شده است. حال چگونه می‌توانیم به کلیدهای فانکشن دسترسی پیدا کنیم؟! خب، اپل برای رفع این مشکل امکان شبیه‌سازی کلیدهای فانکشن در تاچ بار را فراهم کرده است. بنابراین یکی دیگر از کاربردهای اصلی نوار لمسی یا تاچ بار مک‌بوک پرو جدید اپل مربوط به شبیه‌سازی کلیدهای فانکشن کیبورد می‌شود.
جمع‌بندی

سعی کردیم که در این مقاله به اصلی‌ترین کاربردها یا کارایی‌های تاچ بار مک‌بوک پرو 2016 اپل اشاره کنیم. دقت داشته باشید که تاچ بار مک‌بوک پرو جدید اپل در تعامل با اپلیکیشن‌های مختلف قابلیت‌های متنوعی را ارائه خواهد کرد و روز به روز هم به تنوع و تعداد این قابلیت‌ها افزوده می‌شود.

منبع: shabakeh-mag

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید