از نمایشگاه تلکام ۹۸ چه خبر؟

نمایشگاه تلکام ۹۸

نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی سال ۹۸ (تلکام) از سه‌شنبه ۲۶ آذرماه تا جمعه ۲۹ آذر در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

شرکت‌های فعال در حوزه مخابرات، تولید تجهیزات انتقال اطلاعات و تولید کنندگان نرم‌افزارهای مبتنی بر شبکه در این نمایشگاه حضور داشتند و محصولات و خدماتشان را برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشتند.

نمایشگاه تلکام امسال با تنها ۲ سالن، همزمان با نمایشگاه‌های دیگری مانند نمایشگاه بین‌المللی بیمارستان سازی و نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور برگزار شد و تا حد زیادی زیر سایه سایر نمایشگاه‌هایی که به طور همزمان در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار می‌شدند محو شده بود.

پاویون شرکت‌های دانش بنیان

صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد ریاست جمهوری در غرفه‌ی بزرگی تحت عنوان پاویون شرکت‌های دانش بنیان فضایی را به شرکت‌های تحت حمایت خود اختصاص داده بود که بتوانند خدمات و محصولات خود را به بازدید کنندگان معرفی کنند. مدیرعامل یکی از این شرکت‌ها در گفتگو با خبرنگار فیسیت در رابطه با حمایت‌هایی که از جانب صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌شود گفت حمایت‌های نمایشگاهی مانند همین غرفه‌هایی که در نمایشگاه تلکام برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شده است و بازدیدکنندگان خاصی که به غرفه‌ها دعوت می‌شوند فرصت خوبی را برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد می‌کنند. اما در زمینه‌های دیگر مانند ارائه‌ی تسهیلات حمایت کافی از این شرکت‌ها صورت نمی‌گیرد. او به عنوان مثالی از این موضوع تجربه‌ی خودش را برای ما شرح داد که پس از مدتی دوندگی برای دریافت وام ۴ درصد و تشکیل پرونده با این پاسخ مواجه شده است که وامی که می‌تواند دریافت کند، وام با سود ۱۱ درصد است. علت این موضوع این بوده است که این شرکت دانش بنیان توانسته است نتیجه‌ی تحقیقات خود را به فروش برساند!

خودپرداز ارز دیجیتال سیتکس

در ابتدای ورود به سالن نمایشگاه تلکام خودپرداز bitcoin سیتکس توجه بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کرد. رونمایی از این خودپرداز به تازگی انجام شده است و بازدیدکنندگان، سوالات زیادی درباره‌ی نحوه‌ی کار و قابلیت اطمینان این دستگاه داشتند. درباره‌ی طرز کار این دستگاه خودپرداز توضیح داده شد که پس از انتقال بیت کوین به حساب شرکت سیتکس کد تراکنش برای کاربر از طریق پیام کوتاه ارسال می‌شود. از زمان انجام تراکنش تا تایید آن و ارسال کد تراکنش حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از دریافت کد تراکنش، با وارد کردن این کد در خودپرداز معادل ریالی تراکنش انجام شده را می‌توان از دستگاه دریافت کرد. قیمت بیت کوین بر اساس قیمت اعلام شده در سایت‌های معتبر جهانی محاسبه خواهد شد و درآمد شرکت سیتکس تنها از محل هزینه‌ی تراکنش خواهد بود. البته برای این که این دستگاه‌های خودپرداز در سطح شهر و اماکن عمومی قابل استفاده باشند باید مجوزهای لازم توسط بانک مرکزی صادر شوند. پس از کسب این مجوزها دستگاه‌های خودپرداز bitcoin در ورودی‌های کشور مانند فرودگاه‌ها و همچنین در هتل‌ها و اماکن توریستی در دسترس خواهند بود.

با وجود این که شرکت‌های نوپای زیادی در سال‌های اخیر در حوزه ارتباطات و خدمات بر پایه شبکه شروع به فعالیت کرده‌اند، اما این شرکت‌ها سهمی در میان غرفه داران نمایشگاه تلکام ۹۸ نداشتند. عمدتا شرکت‌های بزرگ با سابقه‌ی فعالیت طولانی مدت در این نمایشگاه شرکت کرده بودند. جای خالی کسب و کارهای کوچک و نوپا در این گونه نمایشگاه‌ها نشان دهنده‌ی عدم حمایت کافی از کسب و کارهای نوپا است.

myAvatar.png

سروش غفاری - برنامه نویس و نویسنده

مهندسی فناوری اطلاعات خوانده‌ام و امنیت اطلاعات. برنامه‌نویسی می‌کنم و می‌نویسم. علاقه‌مندم به عکاسی و نوشتن و داستان. نظرات، انتقادها و پیشنهادهای شما را هم در آدرس ایمیل ghaffari.soroosh@gmail.com یا در بخش نظرات پذیرا هستم.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر