سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی راه‌اندازی شد

سامانه استعلام مدرک تحصیلی - اصلی.jpg

امروز سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی را با آدرس estelam.msrt.ir معرفی شد، سامانه‌ای که با استفاده از آن و با داشتن شماره ملی و شناسنامه، می‌توان از مدرک دانشگاهی افراد استعلام گرفت.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، رضا باقری اصل، امروز سامانه استعلام اصالت مدارک دانشگاهی را با آدرس estelam.msrt.ir معرفی کرد، سامانه‌ای که با استفاده از آن و با در دست داشتن شماره ملی و شناسنامه، می‌توان از مدرک دانشگاهی افراد استعلام گرفت. به این ترتیب امیدواریم که مشکل مدرک تحصیلی جعلی رفع شده و دیگر کسی نتواند با استفاده از مدرک جعلی، در جایی ثبت نام کند. رضا باقری اصل در حساب توییتر خود، ارائه‌ی سامانه‌ی استعلام مدارک دانشگاهی را به عنوان جزئی از اقدامات در خصوص اجرای دولت الکترونیکی و در راستای شفافیت می‌داند.

اگرچه گفته می‌شود که برای استعلام مدرک تحصیلی تنها به شماره ملی و شناسنامه نیاز است اما با مراجعه به سامانه، می‌بینید که 8 قلم داده شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره موبایل، تاریخ تولد و حتی شماره سریال شناسنامه هم نیاز است. با این حال گفته می‌شود که به زودی و پس از ایجاد یک پایگاه داده، تنها برای استعلام به همان کد ملی نیاز خواهد بود. گفته می‌شود که مدرک تحصیلی تمام فارغ‌التحصیلان در تمام دانشگاه‌های کشور از سال ۹۲ به بعد در این سامانه قابل رؤیت است.

سامانه استعلام مدرک تحصیلی.jpg
سامانه استعلام مدرک تحصیلی -

درواقع ارائه‌ی این سامانه از مدتی قبل قابل پیش‌بینی بود زیرا اواخر مهر ماه بود که محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که طرح انتشار عمومی اطلاعات مدارک تحصیلی به دستور رئیس‌جمهور و با معاونت حقوقی درحال بررسی است. وزیر ارتباطات در این خصوص چنین توضیح داده بود:

برای حل مشکل در بررسی سوابق تحصیلی یک نماینده‌ی مجلس، بحث این بود که مدارک تحصیلی به‌صورت الکترونیکی اصالت‌سنجی شود. به دستور آقای دکتر روحانی، ما با معاونت حقوقی این موضوع را چک می‌کنیم و احتمالاً اطلاعات مدارک تحصیلی شهروندان ایرانی را با حذف بخش‌هایی از حریم خصوصی به‌صورت عمومی دراختیار همه قرار دهیم تا همه بتوانند چک کنند مدرک تحصیلی بنده چیست و در چه سالی فارغ‌التحصیل شده‌ام؛ تا به من که مهندس هستم، نگویند دکتر و کسی هم بیخود خودش را دکتر معرفی نکند.

-

مشکل حریم خصوصی افراد

در این بین عده‌ی نگران موضوع حریم خصوصی اطلاعات کاربران هستند. در این زمینه هم تمهیداتی اندیشیده شده است. به گفته‌ی دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات، ریز نمرات یا حتی معدل افراد برای همگان در این سامانه نمایش داده نمی‌شود. رضا باقری اصلی در این خصوص چنین توضیح داده است:

قانون آزادی اطلاعات کشور بحث حریم خصوصی را کاملاً تبیین و شفاف کرده و مدرک تحصیلی به‌عنوان حریم خصوصی ذکر نشده است؛ بنابراین ممانعت قانونی برای انجام این پروژه وجود ندارد.

-

همچنین رضا باقری اصل از سامانه‌ی دیگری به نشانی emt.medu.ir برای استعلام تأییدیه تحصیلی مدرک دیپلم خبر داد که هنوز با سامانه‌ی اصالت مدارک دانشگاهی یکپارچه نشده است.

اخبار ایران:

هیئت وزیران: مبادله رمزارزهای استخراج شده، فقط برای تامین ارز واردات مجاز است

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: توییتر


1 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

حسن

دوشنبه, 12 آبان 1399

بعد اینکه مدارک آقا زاده ها و ژن های خوب رو صادر کردن آره خب همچین چیزی لازمه ..

پاسخ

ثبت نظر