توزیع لینوکس فدورا 32 عرضه شد

fedora32.jpg

فدورا یکی از توزیع‌های لینوکس است که بیشتر در دسترس توسعه دهندگان است اما برای این دسته از کاربران، باید بگوییم که فدورا یکی از بهترین توزیع‌ها است. حالا رسما اعلام شده است که فدورا 32 در دسترس کاربران قرار گرفته است.

فدورا یکی از توزیع‌های لینوکس است که بیشتر در دسترس توسعه دهندگان است اما برای این دسته از کاربران، باید بگوییم که فدورا یکی از بهترین توزیع‌ها است. حالا رسما اعلام شده است که فدورا 32 در دسترس کاربران قرار گرفته است.

یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین تغییراتی که در فدورا 32 شاهد هستیم، استفاده این توزیع از محیط دسکتاپ گنوم 3.36 است. درواقع این نسخه به صورت ویژه برای توسعه‌دهندگان نرم افزارهایی ارائه شده است که قصد دارند در زمانی سریع کارشان را با لینوکس آغاز کنند.

این نسخه از فدورا که مانند نسخه‌های قبلی خود شامل جدیدترین و بهترین برنامه‌های متن باز برای برنامه نویسان است، به شرکت رد هت (Red Hat) تعلق دارد. مسئله اینجاست که فدورا 32 عملکردی بسیار گسترده‌تر از یک توزیع لینوکس ورک استیشن دارد و بنا به اطلاعات رسمی، فدورا 32 شامل نسخه‌های دیگری هم هست. با این وحود کاربران بیشتر به نسخه دسکتاپ آن اهمیت می‌دهند.

مشخصات و ویژگی‌های فدورا 32

استفاده از محیط دسکتاپ گنوم 3.36

فدورا 32 مبتنی بر لینوکس کرنل 5.6 است. این نسخه از فدورا از شبکه خصوصی مجازی WireGuard به همراه USB4 پشتیبانی می‌کند. ضمنا همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، فدورا 32 ورک استیشن دسکتاپ پیش فرض خود را از محیط دسکتاپ گنوم 3.36 انتخاب کرده که نسبت به نسخه‌های قبلی گنوم، سرعت بیشتر و ویژگی‌های بهتری دارد. به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گنوم 3.36 می‌توانیم به نمایش رمز عبور اشاره کنیم. درواقع در نسخه‌های قبلی وقتی رمز عبوری را وارد می‌کردید، حرف‌ها به صورت ستاره نمایش داده می‌شدند اما حالا تک تک حرف‌ها مشخص است و نمایش داده می‌شود. از سوی دیگر در گنوم جدید روی اپلیکیشن‌های پیش فرض هم شاهد تغییرات زیادی هستیم و درواقع در گنوم 3.36 شات‌ول با گنوم فوتوز، Evolution (یکی از محبوب‌ترین کلاینت‌های ایمل در گنوم) با Geary و Rhythmbox با GNOME Music جایگزین شده‌اند. ضمنا فدورا 32 همچنین مجهز به جدیدترین نسخه از اپلیکیشن‌های محبوب دسکتاپ لینوکس مانند LibreOffice و مرورگر وب فایرفاکس است.

سرویس EarlyOOM

یکی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های فدورا 32، سرویس EarlyOOM است که خودش زمانی که حافظه سیستم پر شود، این مسئله را تشخیص داده و برنامه‌ای که بیشترین حافظه را اشغال می‌کند و در حال اجراست را یافته و آن را می‌بندد. این ویژگی برای سیستم‌هایی که حافظه کمی دارند کاربرد دارد و از هنگ کردن سیستم و نیاز به ری استارت کردن آن، جلوگیری می‌کند.

قابلیت fstrim.timer

قابلیت کاربردی دیگری که در فدورا 32 شاهد آن هستیم، fstrim.timer است. به لطف این قابلیت، فدورا می‌تواند میزان استفاده از درایو SSD سیستم شما را به‌صورت هفتگی بهینه‌سازی کند. این قابلیت به‌صورت پیش‌فرض در نسخه‌ی دسکتاپ فدورا و نسخه سرور آن قرار گرفته است. با این حالا مطمئنا این قابلیت بیشتر برای ادمین‌های سرورها کاربردی خواهد بود.

حذف پایتون 2

به نظر می‌رسد که تا حد زیادی پایتون 2 در فدورا 32 حذف شده است و بنا به اعتقاد فدورا 32، دیگر عمر پایتون 2 به انتها رسیده است. البته برای آن دسته از کاربرانی که هنوز از پایتون 2 استفاده می‌کنند، بسته python27 ارائه شده است.

نسخه‌های مختلف فدورا 32

علاوه بر نسخه ورک استیشن، نسخه سرور و نسخه IOT فدورا 32 هم در دسترس است. نسخه سرور مخصوص ادمین‌هایی است که به‌دنبال راهکاری ساده برای پیش‌برد پروژه‌های کاری‌شان هستند و نسخه‌ی IoT فدورا هم ابزار قدرتمندی برای اکوسیستم‌های اینترنت اشیا خواهد بود.

نسخه دیگری که در دسترس کاربران است، فدورا CoreOS است که یک سیستم عامل مینیمال است که به صورت اتوماتیک آپدیت شده و به صورت ایمن امکان اجرای کانتینرهای لینوکسی را برای کاربر فراهم می‌کند.

همچنین گفته می‌شود که دو نسخه فدورا Spin و LAB هم برای کاربران خاص در دسترس قرار خواهند گرفت.

دانلود فدورا 32

برای دانلود فدورا 32 می‌توانید وارد وب‌سایت رسمی این توزیع لینوکس شوید.

اخبار مرتبط:

منظور از توزیع لینوکس چیست؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: zdnet


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر