قطعی اینترنتی نیمی از جهان در شب گذشته، حمله هکری نبوده است

کلود فلر.jpg

به واسطه ایجاد مشکل در یکی از روترهای بک بون در کلود فلر، شب گذشته شاهد قطعی اینترنت در نیمی از جهان بودیم. به دلیل مصادف شدن این اتفاق با هک گسترده توییتر، احتمال حمله سایبری مطرح شده بود اما کلودفلر تایید کرده است که حمله‌ای در کار نبوده است.

در نیمه شب گذشته شاهد قطعی وب سایت‌ها و سرویس‌های جهانی مختلفی بودیم. این ماجرا در شرایطی که اخیرا شاهد گسترده‌ترین هک شبکه‌ی اجتماعی توییتر بودیم، این نگرانی را ایجاد کرد که شاید بازم هم حمله‌ی دیگری رخ داده است اما کلود فلر، با انتشار گزارشی، توضیح داد که هیچ حمله‌ای در کار نبوده است؛ بلکه یکی از روترهای کلود فلر با خطا مواجه شده و مشکل قطعی برخی سرویس‌ها و وب سایت‌ها را ایجاد کرده است.

متیوپرینس، مدیرعامل کلود فلر در خصوص علت این مشکل چنین توضیح داده است:

متوجه شدیم که یک روتر در آتلانتا با خطا مواجه شده و مشکلاتی را ایجاد کرده است. در نتیجه این خطا ترافیک نادرست به PoPهای متصل به ستون فقرات سرویس‌های کلودفلر ارسال شده بود. در نتیجه روترهای آتلانتا را جدا و backbone را خاموش کرده و سپس ترافیک را به مسیر دیگری هدایت کردیم. در این شرایط به دلیل ازدحام، برخی لینک‌ها با کندی همراه شدند اما حالا این مشکل رفع شده است و ما به دنبال یافتن علت اصلی مشکل هستیم.

-

توضیح مدیر کلود فلر برای قطعی شب گذشته.png
توضیح مدیر کلود فلر برای قطعی شب گذشته -

سرویس کلود فلر چیست؟

کلود در اصل یک شبکه تحویل محتوا یا CDN (مخفف عبارت Content Delivery Network) است. این شبکه از چندین سرور قدرتمند (در حال حاضر حدود 175 مرکز داده در سراسر دنیا) در نقاط مختلف جهان تشکیل شده است که اطلاعات وب سایت‌های مختلف را ذخیره می‌کند.

در حال حاضر بیش از 8 میلیون وب سایت در سراسر دنیا از سرویس کلود فلر (Cloudflare) استفاده می‌کنند و حدود 2.8 میلیارد نفر از طریق این سرویس برنامه‌های کاربردی و خدمات وب را دریافت می‌کنند.

مشکلی که شب گذشته به وجود آمده بود، بیشتر شهرهای اصلی آمریکا از جمله لس آنجلس، شیکاگو، سیاتل و... دچار مشکل شده بودند.

اخبار مرتبط:

برای تجربه سرعت و امنیت بالاتر در اینترنت، DNS را تغییر دهید (بهترین DNSهای پیشنهادی)

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: techcrunch

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


2 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

دوستدار حاجی

یکشنبه, 29 تیر 1399

حاجی این تیتری که زدی، یعنی یه روتر رو خاموش کردن و نصف مردم جهان اینترنت نداشتن؟
یعنی اگه یه روتر دیگه هم خاموش می‌کردن کل اینترنت قطع میشد؟
حاجی چی میزنی؟ جنسش ناخالصی نداشته؟
حاجی ... دوستت داریم ... حاجی

پاسخ

دیباگر

یکشنبه, 29 تیر 1399

کشوری که مصرف کننده اول مخدر دنیاست و مردمی که فکر میکنن همه مثل خودشون معتادن! از کامنت مشخصه دکترای کامپیوتر داری و نظام عقلی استدلالی بسیار سالمی هم داری!

ثبت نظر