میرا موراتی، مدیرعامل موقت جدید شرکت OpenAI، چه کسی است؟

openai.jpg

شرکت اپن‌ای‌آی (OpenAI) امروز در یک حرکت غافل‌گیرکننده، سام التمن (Sam Altman)، مدیرعامل و یکی از اعضای هیئت مدیره خود را اخراج کرد و میرا موراتی را به عنوان مدیرعامل موقت جایگزین او انتخاب کرد. اما کیست میرا موراتی؟

بیوگرافی میرا موراتی، مدیرعامل موقت OpenAI

میرا موراتی دارای مدرک مهندسی مکانیک از دانشگاه دارتموث (Dartmouth) است و قبلاً در گلدمن ساکس (Goldman Sachs) و سپس در زودیاک ائروسپیس (Zodiac Aerospace)، گروه هوافضای فرانسوی، تجربه کاری داشته است. وی همچنین در شرکت تسلا (Tesla) به عنوان مدیر محصولات ارشد اپلیکیشن X و شاسی‌بلند کراس‌اوور فعالیت داشت و در آن زمان، تسلا نسخه‌های اولیه Autopilot را با هوش مصنوعی معرفی کرد.

سپس در سال ۲۰۱۶، موراتی به شرکت Leap Motion، یک استارتاپ تولید کننده سنسورهای حرکتی ردیابی دست و انگشت برای کامپیوترها، پیوست. او در مصاحبه‌ها اظهار داشت که می‌خواست تجربه تعامل با کامپیوتر را «به اندازه بازی با توپ» بصری کند، اما فهمید که فناوری واقعیت مجازی هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد.

در سال ۲۰۱۸، موراتی به عنوان معاون هوش مصنوعی کاربردی به تیم OpenAI پیوست و در سال ۲۰۲۲ به عنوان CTO ارتقاء یافت. تحت نظر او، بخش‌های مختلف شرکت از جمله چت‌بات هوش مصنوعی Chat GPT و ربات تولید تصویر از متن DALL-E و سیستم تولید کُد Codex، توسعه یافتند.

GettyImages

با این تغییرات، سوال اینجاست که آیا میرا موراتی چه نقشی در آینده OpenAI خواهد داشت؟ ممکن است در این دوران مدیریتی، تغییرات چشمگیری ایجاد نکند تا زمانی که جستجو برای مدیر عامل دائمی در جریان است. اما اظهارات موراتی در مصاحبه‌ها نشان می‌دهد که او از تکنولوژی‌های چندحالته مانند GPT-4 با ویژن، که قادر به درک همزمان تصاویر و متن هستند، به عنوان یکی از راه‌های پیشرفته در حوزه هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد.

بیانیه‌های او در مورد تکنولوژی‌های پیشرفته نشان می‌دهد که موراتی تمایل دارد از این نوع هوش مصنوعی در جامعه به منظور برطرف کردن نقص‌ها استفاده کند. او اظهار می‌کند: «هدف ما از بهتر شناختن جهان و محدودیت‌های آن، استفاده از تجربیاتمان در توسعه فناوری به منظور یافتن راه‌های مفید واقعی است.»

باید یادآوری کنم که موراتی نیروی قدرتمندی را برای آینده OpenAI پیش‌بینی می‌کند و شرکت در حال حاضر در جستجوی مدیر عامل دائمی خود است.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: techcrunch.com

پویان معصومی.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

نویسندگی در حوزه تکنولوژی یکی از تفریحات و علاقه مندی‌های من به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار است که به کار اصلی بنده تبدیل شده و تولید محتوا را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.حتما در اینستاگرام من را دنبال کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر