ظرفیت تولید ارزهای دیجیتال در ایران چگونه است

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 24 بهمن 96 ساعت: 21:00:00

رشد چشمگیر ارزش ارزهای دیجیتال همچون بیت کوین و اتریوم طی یک سال گذشته باعث شده است افراد زیادی به سرمایه‌گذاری در این حوزه روی بیاورند اما به نظر می‌رسد بحث ارزهای دیجیتال گذشته از علاقه و سرمایه‌گذاری شخصی، در حال تبدیل به بحثی ملی است تا جایی که اخیرا مسئله امکان ایجاد ارزهای دیجیتال در ایران توسط برخی از بانک‌ها مطرح شده است.

این مسئله تا جایی داغ شده است که خسرو سلجوقی، یکی از اعضای هیات سازمان فناوری اطلاعات در این خصوص اظهار نظر کرده است. وی در این خصوص گفت:

یکی از بحث‌های مرتبط با بلاک ‌چین مبحث انرژی است و ما از آنجایی که در دشت کویر مرکزی ایران این قابلیت را داریم که با قیمت یک دهم جهانی بتوانیم انرژی تولید کنیم پس این ظرفیت وجود دارد که به جای تولید اسکناس، پول دیجیتالی تولید کنیم.

عامل اصلی قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال

سلجوقی درباره عامل اصلی قیمت‌گذاری ارزهای دیجیتال افزود:

الان ارزش‌گذاری پول دیجیتالی بر مبنای میزان برقی است که مصرف می‌شود و چون ما این توانایی را داریم که انرژی خورشیدی را به برق تبدیل کنیم و ناحیه کویری کشورمان نیز بزرگ است امکان ورود به این مبحث را داریم.

قبلا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی، درباره اهمیت ورود به حوزه‌های جدید همچون بلاک چین سخنانی گفته بود. به عقیده وی ایستادگی در برابر موج تغییرات منطقی نیست بلکه باید از این تکنولوژی حداکثر استفاده را برای پیشرفت ببریم. محمد جواد آذری جهرمی این باره گفته بود:

به زودی و با بوجود آمدن فناوری بلاک چین تحولی شگرف در فضای مجازی بوجود خواهد آمد و موضوعاتی مانند ثبت احوال، ثبت اسناد و مفاهیم بانکی تحت تاثیر این فناوری قرار می‌گیرد. اگر منطبق با این تغییرات حرکت نکنیم دوباره در عرصه رقابت میان فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود و مغلوب فناوری خواهیم شد که بر ما تحمیل می‌شود.

پیشنهاد فیسیت : بلاک چین و اهمیت ورود به این حوزه از زبان وزیر ارتباطات

حالا به نظر می‌رسد سلجوقی هم در این خصوص با وزیر ارتباطات هم‌عقیده است تا جایی که در این باره گفته است:

من فکر می‌کنم پول دیجیتالی مخصوصا با شرایطی که نیاز به مقابله با تحریم‌های جهانی وجود دارد درواقع یک فرصت است و حتی شاید در این مبحث کمی هم با تاخیر ورود پیدا کرده‌ایم.

پذیرش بلاک چین در ایران

مسئله دیگر به پذیرش بلاک چین در کشور برمی‌گردد. در این میان عده ای بلاک چین را پذیرفته‌اند اما برخی دیگر آن را رد می‌کنند. سلجوقی درباره بلاک ‌چین و نگاه دوگانه‌ای که در کشور نسبت به آن وجود دارد گفت:

ما باید دو موضوع را از هم جدا کرده و بدانیم که دانش بلاک‌ چین فقط محدود به ارز دیجیتالی نیست. دانش بلاک‌ چین در سایر بخش‌ها از جمله در کشاورزی و خدمات نیز کاربرد دارد اما چون کاربرد آن را نمی‌دانیم و اولین بار بلاک‌ چین در ارز دیجیتالی استفاده شد این دو را برابر هم قرار دادیم.

بلاک چین فارغ از بحث پول دیجیتالی در بخش‌های مختلف کاربرد دارد و در دنیا نیز به پول دیجیتالی نگاه‌های مختلفی وجود داشته و بعضی پول دیجیتالی را کالا می‌دانند و آنرا مرتبط با بورس و فرابورس ارزیابی می‌کنند و برخی آنرا ارز دانسته و آن را در قالب بانک مرکزی خود رگولاتوری می‌کنند و برخی نیز هنوز ابهاماتی در خصوص آن دارند. به این ترتیب امروز در دنیا نگاه‌های متنوع این چنینی وجود دارد و درستی یا غلطی آن و این که چه زمان همه‌گیر می‌شود نیاز به تامل بیشتر دارد. 

برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ همراه باشید.

منبع: مهر

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید