روسیه برای ادامه فیلترینگ تلگرام، برخی سرویس‌های گوگل را مسدود کرده است

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 4 اردیبهشت 97 ساعت: 15:00:00

چندی پیش پیام رسان تلگرام در روسیه فیلتر شد که دلیل این فیلترینگ سرباز زدن مدیر تلگرام، پاول دوروف، از دادن کلیدهای رمزگذاری روی پیام‌های کاربران به دولت روسیه بود.

مدیران تلگرام برای دور زدن این فیلترینگ از روش domain Fronting استفاده کردند به این ترتیب که پیام‌ها از سرورهای بزرگی همچون سرورهای گوگل، آمازون و مایکروسافت عبور داده می‌شد. به این ترتیب فیلترینگ کار دشوار و هزینه بری می‌شد زیرا بایستی سرویس‌های کاربردی بسیاری همچون گوگل از دسترس خارج می‌شد.

پيشنهاد فيسيت : داستان تلگرام ضد فیلتر چیست

اگرچه انتظار می‌رفت دولت روس به‌هیچ‌عنوان سرویس‌های کاربردی گوگل، آمازون و مایکروسافت را فیلتر نکند اما به نظر می‌رسد که تصمیم روسیه جدی‌تر از انتظار ماست.

تا جایی که از ساعاتی پیش برخی سرویس‌های کاربردی گوگل همچون جستجو، جیمیل و ... برای کاربران روسی دچار اختلال شده است. این مسئله به حدی رسیده است که گوگل طی ایمیلی مشکل عدم دسترسی به برخی سرویس‌هایش را اعلام کرده است و آن را به مسئله فیلترینگ تلگرام ربط داده است. جالب است که این اولین باری است که گوگل اطلاعاتی مربوط به وضعیت تلگرام را منتشر کرده است.

درواقع این طور به نظر می‌رسد که روسیه با ایجاد اختلال در برخی سرویس‌های گوگل قصد دارد گوگل را مجبور به فیلترینگ تلگرام کند.

اگر با دقت به این موضوع نگاه کنید به نظر می‌رسد که روسیه به‌تنهایی از پس فیلتر کردن تلگرام برنیامده است و به کمک گوگل و اعمال سیاست‌های شبکه گوگل نیاز دارد.

اگرچه روسیه تاکنون توانسته است آی‌پی‌های زیادی را بلاک کند تا مردم از تلگرام استفاده نکند اما همچنان مردم در حال استفاده از تلگرام هستند. ضمناً روسیه نمی‌تواند تنها به دلیل فیلتر کردن تلگرام، تمامی سرویس‌های کاربردی را مسدود کند مثلاً زمانی که جام جهانی در روسیه برگزار شود مسلماً افراد زیادی به این کشور سفر می‌کنند که شاید بسیاری از آن‌ها به چک کردن ایمیل خود نیاز داشته باشند. مسلماً مسدود بودن سرویس‌های کاربردی گوگل، روی موقعیت خود روسیه تأثیرات منفی می‌گذارد و در درازمدت برای روسیه مشکل‌ساز خواهد بود.

 برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ همراه باشید.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید