فاز اول پروژه جویشگر ملی آماده به اتمام رسيد

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 17 اردیبهشت 97 ساعت: 18:00:00

سال 97 به نام سال حمایت از کالای ایرانی نام‌گذاری شد و یکی از حوزه‌هایی که به‌شدت می‌تواند در تحقق این هدف تأثیرگذار باشد حوزه فناوری اطلاعات است. ازاین‌رو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابتدای سال 97 شروع به معرفی کالاهای باکیفیت ایرانی در حوزه فناوری اطلاعات کرد.

وی به‌عنوان اولین کالای باکیفیت ایرانی مترجم سه زبانه ترگمان را معرفی کرد و سپس از ابر آروان نام برد. وزیر ارتباطات در سومین مرحله دو اپلیکیشن موسیقی نواک و بیپ تونز را معرفی کرد.

 

پيشنهاد فيسيت : ترگمان به عنوان اولین کالای باکیفیت ایرانی در حوزه فناروی اطلاعات تعیین شد

پيشنهاد فيسيت : ابر آروان به عنوان دومین کالای ایرانی باکیفیت از سوی وزیر ارتباطات معرفی شد

پيشنهاد فيسيت : حمایت از کالای ایرانی توسط وزیر ارتباطات، این بار دو اپ موسیقی

 

حالا نوبت به پروژه ملی جویشگر بومی رسیده است که مدت‌ها از آغاز آن می‌گذرد. به گزارش مهر گویا فاز اول این پروژه که تولید محصول و ایجاد دیتاسنتر بوده و مسئولیت آن به عهده مرکز تحقیقات مخابرات ایران قرار داشته تمام شده است؛ اما هنوز دو فاز دیگر باقی است.

دو فاز باقی‌مانده از پروژه جویشگر بومی با اهداف توسعه بازار و حمایت از محصول دنبال خواهند شد. این دو بخش به عهده سازمان فناوری اطلاعات ایران و شبکه ملی اطلاعات گذاشته شده است.

دو موتور جستجوی پارسی جو با آدرس parsijoo.ir و یوز با آدرس yooz.ir موتورهای جستجوی بومی هستند که رئیس پژوهشکده IT مرکز تحقیقات مخابرات ایران آن‌ها را برای استفاده در دستگاه‌های دولتی پیشنهاد داده است. به گفته وی این دو پروژه در حال حاضر به سطح قابل قبولی رسیده‌اند. یاری درباره حمایت از این دو موتور جستجوی ملی گفت:

در صورت حمایت از این پروژه‌ها و توسعه آن‌ها، امکان پیشرفت آن‌ها وجود دارد. به‌نحوی‌که قرار است در فاز دوم عملیاتی شدن این پروژه، جذب سرمایه‌گذار برای این محصولات در دستور کار قرار گیرد.

 

میزان هزینه و سرمایه‌گذاری برای پروژه جویشگر ملی

پروژه جویشگر ملی به موتورهای جستجو بومی محدود نمی‌شوند بلکه این پروژه دارای 40 زیر پروژه است و درمجموع برای این پروژه 50 میلیارد تومان هزینه شده است. دراین‌بین به هر یک از موتورهای جستجوی بومی تنها 1 میلیارد تومان اختصاص داده شد. بااین‌وجود یاری معتقد است که در صورت جذب سرمایه‌گذاری از بخش خصوصی، در نظر گرفتن حدود 20 تا 30 میلیارد تومان برای هر زیر پروژه عجیب نیست.

 

دستاوردهای پروژه جویشگر ملی

یاری درباره دستاوردهای پروژه جویشگر ملی توضیح داد:

40 پروژه و حدود 20 محصول ازجمله دستاوردهای طرح جویشگر بومی است که این دستاوردها برای استفاده همگان هم‌اکنون در دسترس قرار گرفته است. ازجمله این محصولات می‌توان به گراف دانش، دادگان زبان فارسی، فارس نت و موتورهای جستجوی پارسی جو و یوز اشاره کرد. این سرویس‌ها برای بسیاری از شرکت‌ها قابل استفاده است و با وجود آن‌ها، دیگر نیاز به طراحی نرم‌افزارهای جدید نخواهد بود.

 

موتورهای جستجوی ملی

در بین زیر پروژه‌های پروژه جویشگر ملی دو موتور جستجو پارسی جو و یوز هم قرار داشتند که به بررسی کوتاه هر یک پرداخته‌ایم:

1- پارسی جو

موتور جستجوی پارسی جو به‌مراتب قدرتمندتر از موتور جستجوی یوز است. پارسی جو با آدرس parsijoo.ir دارای بخش‌های زیر است:

 • خبر
 • وب
 • تصویر
 • ویدیو
 • آوا (موسیقی‌های مرتبط را لیست می‌کند)
 • دانلود (شامل فایل‌هایی برای دانلود)
 • بازار (لینک محصولات مرتبط و قیمت خرید، تاریخ به‌روزرسانی و... را شامل می‌شود)
 • ترجمه (از مترجم ترگمان استفاده می‌کند)
 • نقشه
 • و...

نمایی از موتور جستجو ملی پارسی جو

نمایی از موتور جستجو ملی پارسی جو

 

یک بخش در موتور جستجو بومی پارسی جو تحت عنوان کافه جو قرار دارد که به نظر می‌رسد هنوز تکمیل نشده است اما با همین شکل کنونی احتمالاً اماکن مختلفی ازجمله رستوران‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز پزشکی، فروشگاه‌های کالای دیجیتال و... بسته به استان در این بخش قرار خواهند گرفت.

ضمناً این موتور جستجو، وب‌سایت‌هایی که شامل تخفیف 50 درصدی اینترنت ملی می‌شوند هم مشخص می‌شوند.

تعیین وب‌سایت‌هایی که شامل تخفیف اینترنت ملی می‌شوند در موتور جستجوی پارسی جو

تعیین وب‌سایت‌هایی که شامل تخفیف اینترنت ملی می‌شوند در موتور جستجوی پارسی جو

 

2- موتور جستجو یوز

در مقابل موتور جستجوی یوز با آدرس yooz.ir قابلیت‌های بسیار کمتری نسبت پارسی جو دارد به تنها دارای 4 بخش زیر است:

 • وب
 • خبر
 • تصویر
 • ویدیو

ضمناً موتور جستجو بومی یوز بخشی به‌عنوان داغ‌ترین اخبار دارد که خالی از لطف نیست.

آیا از این موتورهای جستجوی بومی استفاده کرده‌اید؟ نظر ما درباره این دو موتور جستجو چیست؟ نقاط قوت و ضعف آن‌ها از نظر شما چیست؟ تجربیات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ و کانال سروش ما با آی دی faceit_mag@ همراه باشید. 

منبع: فيسيت

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • نازنین زهرا
  2018-05-08 01:24:51

  "برای این پروژه 50 میلیارد تومان هزینه شده است"یعنی خرم اگه برم از اینا استفاده کنم، پول ملتو ببین کجا میریزن حیف و میل شهخب بیشعورا، حداقل همبستگی کنید بشینید یه پیام رسان درست کنید، یه مرورگر درست کنیدهرکی حال کرد برا خودش یکی میزنه، میره برا پروژه مسخرش بودجه هم میگیره

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید