ضمن انتشار لیست شرکت‌های دریافت کننده ارز دولتی، سودجویان عامل اصلی گرانی‌های اخیر معرفی شدند

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 4 تیر 97 ساعت: 10:00:00

افزایش قیمت کالاهای دیجیتال صنف کامپیوتر همچنان یکی از مهمترین موضوعات فناوری اطلاعات کشور است که البته به دلیل استفاده رایج همه از این کالاها، عموم مردم جامعه را درگیر کرده است.
چندی است که با افزایش نجومی قیمت دلار، شاهد افزایش 100 و حتی 200 درصدی قیمت کالاهای دیجیتال از جمله گوشی‌های هوشمند هستیم.
این مسئله بارها و بارها به افزایش قیمت دلار نسبت داده شده است. از طرف دیگر موضوع تخصیص ارز 4200 تومانی و یا تخصیص نیافتن این ارز دولتی به کالاهای دیجیتال صنف کامپیوتر از جمله گوشی‌های هوشمند، دست سودجویان را در این خصوص کاملا باز گذاشته است تا از آب گل‌آلود الحق ماهی‌های خوبی بگیرند. 
 حالا بنا به گزارشات وزارت ارتباطات به نظر می‌رسد که سودجویان حتی بیشتر از افزایش قیمت دلار در تلاطم‌های بازار نقش داشته‌اند.
بنا به اطلاعاتی که محمد جواد آذری جهرمی منتشر کرده است حدود 40 شرکت درخواست ارز دولتی خود را ثبت کرده‌اند که بیش از 220 میلیون یورو ارز دولتی در اختیار آن‌ها قرار گرفته است اما این شرکت ها در مجموع تنها 75 میلیون یورو واردات گوشی داشته اند و این گوشی‌های وارداتی را از گمرک ترخیص کرده‌اند. 
در تصاویر زیر لیست شرکت‌هایی که ارز دولتی دریافت کرده اند و میزانی واردات گوشی هر یک از این شرکت‌ها با ارز دولتی مشخص شده است که نشان دهنده عدم تطابق ارز دریافتی و میزان واردات گوشی با این ارز 4200 تومانی است. 

میزان ارز دولتی اختصاص یافته به 40 شرکت

میزان ارز دولتی اختصاص یافته به 40 شرکت

 

میزان ترخضی گوشی با ارز دولتی

میزان ترخیص گوشی با ارز دولتی

موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که حتی همین گوشی‌هایی که با قیمت ارز دولتی وارد شده‌اند هم با قیمت ارز آزاد به فروش می رسند!
محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گرانی‌های اخیر گوشی را به این دسته سودجویان نسبت داده و چنین توضیح داد:

گرانی‌های غیرمعمول گوشی تلفن همراه در کشور نشان می‌دهد که برخی افراد سودجو با استفاده از ارز دولتی 4200 تومانی گوشی وارد کرده‌اند؛ اما براساس بهای ارز آزاد محاسبه و به مردم عرضه می‌کنند.

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

منبع: مهر

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید