تعرفه‌های اینترنت تا پایان تابستان اصلاح می‌شود

   
نام نویسنده:
 چهارشنبه 27 تیر 97 ساعت: 15:00:00

اصلاح تعرفه‌های اینترنت موضوعی است که از حدود یک سال گذشته در کشور به صورت جدی مطرح شد. حالا حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و با هدف اصلاح تعرفه‌های اینترنت، نظریه جدیدی برای آزادسازی تعرفه اینترنت ارائه داده است. به گفته وی جلساتی با اپراتورها برگزار شده است تا اپراتورها اینترنتی پیشنهادهایشان را در این مورد ارائه دهند. وی در مورد مسئله چنین توضیح داد:

اصلاح تعرفه اینترنت به نظرسنجی گذاشته شده و برای نظام صنفی و اپراتورها ارسال شده است. بحث ما آزادسازی در حوزه خرده‌فروشی و رقابتی است. پیش‌نویس این اصلاحیه روی سایت سازمان تنظیم مقررات قرار دارد و اگر جمع‌بندی شود، آن را به کمیسیون می‌بریم و مصوب می‌کنیم تا با مشارکت نظام صنفی این کار را انجام دهیم.

اعتقاد رئیس سازمان تنظیم مقررات بر این است که آزادسازی تعرفه‌های اینترنت باعث می‌شود تا اپراتورها راحت‌تر بتوانند برای مشتریان کم‌مصرف و پرمصرف تعرفه گذاری کنند. وی در این خصوص چنین توضیح داد:

اصلاحیه تعرفه به این صورت است که به سمت آزادسازی تعرفه پیش برویم. سازمان نظام صنفی از ما این درخواست را دارد که بخشی از این کار که از نظر قانونی قابل واگذاری است را در حوزه‌های رقابتی به صنف واگذار کنیم. وقتی نظام به سمت آزادسازی برود، اپراتور خودش می‌داند برای مشترکین کم‌مصرف و پرمصرف چه تعرفه‌ای ارائه دهد.

 

چه زمان طرح آزادسازی تعرفه اینترنت تصویب می‌شود

سازمان تنظیم مقررات به اپراتورها دو هفته زمان داده است تا پیشنهادهای خود را در این مورد بیان کنند. بالاخره بعد از پایان این مهلت دو هفته‌ای، که البته چیزی به پایان آن باقی نمانده است، سازمان تنظیم مقررات ظرف مدت دو هفته همه پیشنهادات را جمع‌بندی خواهد کرد. حسین فلاح جوشقانی در این مورد توضیح داد:

اپراتورها حدود دو هفته زمان داشتند که در حال حاضر اواخر آن است. ما پیشنهادهای آن‌ها را دریافت و ظرف دو هفته جمع‌بندی می‌کنیم. این موضوع حتماً باید به کمیسیون تخصصی برود و همه اپراتورها هم به جلسه‌ای برای بررسی موضوع دعوت می‌شوند. امیدواریم به یک جمع‌بندی برسیم که یک بار برای همیشه حوزه تعرفه گذاری در بخش رقابتی جمع‌بندی شود و ما دخالتمان را کمتر کنیم تا فضای بازار و رقابتی این موضوع را بررسی کند. در نهایت امیدواریم این موضوع تا پایان تابستان به نتیجه برسد.

 

آیا آزادسازی تعرفه اینترنت منجر به دامپینگ نمی‌شود

دامپینگ یکی از واژه‌های اقتصادی خاصی است که در تجارت بین‌المللی جایگاه خاصی دارد. در فارسی این واژه با معنای «رقابت مکارانه» کاربرد دارد. طرح آزادسازی تعرفه اینترنت این شبهه را به وجود می‌آورد که شاید آزاد گذاشته شدن دست اپراتورها منجر به دامپینگ شود.

رئیس سازمان تنظیم مقررات نظر دیگری دارد و در پاسخ به این موضوع چنین توضیح داده است:

آزادسازی به معنای رهاسازی نیست. ما باید حواسمان به اپراتورهای غالب باشد. بنابراین برای اپراتورهایی که سهم بالای 50 درصد از بازار را دارند و یا شرایط‌شان می‌تواند تعیین‌کننده باشد؛ محدودیت‌های خود را داریم و مصوبه کمیسیون در خصوص این اپراتورها همچنان پابرجاست. سازمان همچنین در حوزه کاهش هزینه خدمات در حوزه‌های زیرساختی طرح‌هایی را دارد.

مسلماً طرح موضوع دامپینگ از شرایط کنونی بازار ایران نشات می‌گیرد. اختصاص ارز دولتی به شرکت‌های مختلف برای واردات موبایل نمونه بارز همین موضوع است. در اختصاص ارز دولتی به شرکت‌های واردکننده موبایل بدون نظارت صورت گرفته بود و همین مسئله باعث شده بود تا عده‌ای از این فرصت سو استفاده کنند و ارز دولتی دریافت کنند اما آن را برای واردات موبایل به کار نگیرند. اگرچه ایده آزادسازی تعرفه اینترنت در اصل می‌تواند باعث رقابتی شود که به نفع مشتری است اما باید نظارت صحیحی در این حوزه رخ دهد.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید