بزرگ‌ترین ابر کامپیوتر جهان، شبیه ساز مغز انسان، شروع به کار کرد

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 14 آبان 97 ساعت: 10:00:00

بزرگ‌ترین ابر کامپیوتر جهان که دارای یک میلیون هسته پردازنده است و قادر است عملکرد مغز انسان را شبیه‌سازی کند، برای نخستین بار روشن شد. این ابر کامپیوتر که چیزی حدود 19.5 میلیون دلار ارزش دارد، می‌تواند در هر ثانیه 200 میلیون عملیات را انجام دهد.

ابر کامپیوتر شبیه ساز مغز انسان که SpinNNaker نام دارد، مانند رشته‎‌های عصبی مغز انسان عمل می‌کند. در واقع این ابر کامیپوتر از 100 قطعه تشکیل شده است که دقیقا نورون‌ها و عصب‌های مغز انسان را شبیه سازی می‌کنند به همین دلیل محققان برای مطالعه روی تاثیرات بیماری‌های عصبی همچون پارکینسون، از این ابر کامپیوتر کمک می‌کیرند.
این ابرکامپیوتر بیشتر از هر ماشین دیگری در دنیا قادر است همانند رشته‌ های عصبی مغز انسان فعالیت کند. نحوه‌ی فعالیت آن به قدری شبیه مغز آدمی است که می‌تواند دانشمندان یاری دهد که درک بهتری نسبت به تاثیرات بیماری‌های عصبی نظیر پارکینسون پیدا کنند.

نورون‌های مغز سلول‌هایی هشتند که با استفاده از انرژی الکتریکی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ابر کامپیوترهایی هم که بر اساس مغز انسان طراحی و ساخته می‌شوند، دارای مدارهای الکتریکی هستند و از همین طریق می‌توانند سیستم عصبی مغز انسان را شبیه سازی کنند. سال‌هاست دانشمندان در تلاشند تا بتوانند نورون‌های بیولوژیکی را در کنار هم جمع کنند و حالا ابر کامپیوتر SpiNNaker آن را به این هدف نزدیک کرده است.

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

منبع: dailymail

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


  • ناشناس
    2018-11-06 07:05:24

    سلامدلیل اینکه مغز با این حجم کوچک این همه توانایی داره بخاطر این نیست که بگیم نسبت به کامپیوترهایی که خوده انسان ها ساختن حیلی پیچیده ترهدرواقع بخاطر اینه که تودرتو درست درواقع اتم به اتم چیده شده که همین باعث شده انقدر کوچیک بشه و سیستم خنک سازی مایع با ساختار بسیار پیچیده دارهکامپیوترهای الان اونقدر کوچیک شدن که بشه با مغز مقایشون کرد مثلا یک سیپیو 1 ثانتی که 7 ملیارد ترانزیستر واحد پردازشی داره اما مشکل اصلی کنترول دما هست درواقع ابررسانا نبودن که یعنی سیستم کله گرمارو در همه ی نقاط توی خودش نگه می داره که مغز اینجوری تیستیه مورد دیگه اینکه الکتریسیته ای که توی مغز جریان داره هنوز معلوم نیست چطور انرژی هستکلا مشکل بزرگ بودن کامپیوترهای االان فقط کنترول دماستولی چه فایده از این همه توان پردازشی که میشه گفت کمتر از 10 درصدش اختیاری هست و ازش استفاده می کنیم برای یادگیری چیزای پیچیده و پیشرفت علم و مابقی توان پردازشی میره برای بدنکه اکثر انسان ها از همین 10 درصد فقط 2 یا 3 درصد توانشو استفاده می کنن بخاطر راحت طلبی مگر مواقع بحرانی که اگه پیش بیاد یهو میبینیم علم فضایی پیشرفت می کنه توسط دانشمندافقط سیپیوهای کوانتومی اگر حقیقت داشته باشن طبقه گفتشون که 100 ملیون بار سریعتر از سیپیو های همین کامپیوترها هستن یدونه مثلا 3000 کیوبیتیش که از مغزم کوچیکتر در میاد از نظر توان پردازیشی می تونه با مغز انسان برابری کنهولی بازم بخاطر مشکل دما یک سیپیویی که اندازه کف دست هست به اندازه مثلا 3 متر وسیله بهش وصله واسه خنک سازی تا صفر مطلق

    پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید