مدیر سایت پیکوفایل به سه سال زندان محکوم شد

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 8 آذر 97 ساعت: 18:00:00

پیکوفایل یکی از وب سایت‌ها معروف ایرانی است که به کاربران 20 گیگ فضا می‌دهد تا فایل‌های مورد نظر خود را آپلود کرده و با استفاده از لینک مستقیم، این فایل را در اختیار سایر کاربران قرار بدهند. حالا مدیر پیکوفایل به سه سال زندان محکوم شده است.

گویا یکی از کاربران این سرویس ایرانی، یک کتاب را در این سرویس آپلود کرده است و لینک دانلود آن را هم در اختیار کاربران قرار داده است. حالا ناشر این کتاب از پیکو فایل به عنوان منتشر کننده کتابش شکایت کرده است.

شاید در نگاه اول به نظر برسد که مقصر مدیر پیکوفایل نیست زیرا این سرویس ایرانی حتی امکان جستجو در بین فایل‌ها را هم به کاربران نمی‌دهد بلکه تنها با داشتن آدرس دقیق، کاربران می‌توانند به یک فایل دسترسی داشته باشند. بنابراین تا به اینجا تنها منتشر کننده فایل کتاب مجرم است اما مسئله اینجاست که اگر پیکوفایل قادر نباشد کاربر متخلفی که فایل را روی سایت آپلود کرده است را تحویل قانون دهد با مشکل جدی رو به رو خواهد شد زیرا کاربران این سرویس تنها با ایمیل در این پیکوفایل عضو می‌شوند! بنابراین در وحله اول هر سرویس باید به نحوی طراحی شود که وب سایت بتواند از حقیقی بودن اعضایش اطمینان حاصل کند مثلا می‌تواند از طریق شماره تلفن آن‌ها احراز هویت کند.

مسئله دیگر اینجاست وب سایت‌ها بعد از دریافت دستور مبنی بر حذف یک صفحه و یا یک فایل، بایستی سریعا نسبت به حذف آن اقدام کنند که به نظر می‌رسد پیکو فایل این دستور را اجرایی نکرده است. ماده 23 قانون جرایم رایانه‌ای دقیقا به همین مسئله اشاره می‌کند:

ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی موظفند به محض دریافت دستور كارگروه (كمیته) تعیین مصادیق مذكور در ماده فوق یا مقام قضائی رسیدگی‌كننده به پرونده مبنی بر وجود محتوای مجرمانه در سامانه‌های رایانه‌ای خود از ادامه دسترسی به آن ممانعت به عمل آورند. چنانچه عمداً از اجرای دستور كارگروه (كمیته) یا مقام قضائی خودداری كنند، منحل خواهند شد.

در حال حاضر مدیر وب سایت پیکوفایل به سه سال زندان محکوم شده است اما هنوز جزییات این پرونده مشخص نیست. باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا پیکوفایل می‌تواند مجرم اصلی را معرفی کند یا خیر.

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • شایان
  2018-12-03 16:58:32

  بله دیگه تو ایرانه که تا آدرس دقیقتو و اینکه رو کدوم صندلی نشستی رو ندی بهت سرویس نمیدن....

  پاسخ دادن
 • علی
  2018-12-01 10:48:33

  وقتی ایران عضو قانون کپی رایت نیست ، به هیچ کاربری نمیشه ایراد گرفت و به نقض حقوق ناشر متهم کرد ، نه هیچ کاربری و نه هیچ سایتی را نمی توان متهم کرد.اول ایران عضو قانون کپی رایت شود تا برسیم به قسمت بعدی .

  پاسخ دادن
 • Ariakiller
  2018-11-30 20:57:08

  مرگ بر پدرمادر کسی که مانع پیشرفت ایران بشه

  پاسخ دادن
 • mohamad
  2018-11-30 20:26:11

  متاسفانه این ترفند برای گران شدن موبایل و کامپیوتر و اینترنت مثلا یک محصول رو 5 برابر میکنن و بعد چند ماه میان میگن میخواد ارزان شود بعد میا 2 برابر کاهش میدن پایین بعد میگن ارزان شد نمونه :موبایل مدل p10lite که قیمتش 7 ماه پیش بود 950 هزار تومان بعد افزایش قیمت نجومی الان قیمت نزدیک به 2500 میلیون شده یعنی افتضاح در گرانی ----------کارت سوخت هم بر همین امر میخواد دوباره مثل چند سال پیش بیاد بالا و و میگویند با کارت 1000 تومان و ماهیانه 100 لیتر و کم اوردید باید ازاد بزنید 1500 لیتری و یکسال بگذره میگن کارت سوخت تعطیل برین کلان ازاد بزنید لیتری 1500 تومان شگرد قدیم ---------------------اینترنت هم بر همین امر بود اول گفتند نامحدود اینقدر بعد اسم برا خودشون گذاشتند نامحدود منصفانه ؟ و افزایش قیمت بست های همراه اول و ایرانسل --------------------؟؟؟؟

  پاسخ دادن
 • محسن
  2018-11-30 16:51:06

  یعنی اون قاضی و اون نویسنده نمیدونن این بنده خدا مقصر نیست ؟ همین اتفاق برای فیلم های سینمایی برای شرکت های مدیافایر و هات فایل اتفاق افتاد ولی جای اینکه مدیران ارشد اینارو زندانی کنن بهشون ابلاغ کردن که لینک فیلم هارو از سرورهاشون حذف کنندادگاه مذکور میتونست جای زندانی کردن به ایشون ابلاغ کنه لینک رو حذف کنه و در صورتی که ایشون تقبل نمیکردن اون موقع حکم زندان براشون میبریدن

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید