کلاه‌برداری چند میلیارد دلاری با فروش آیفون نصف قیمت؛ کلاه‌بردار دستگیر شد

   
نام نویسنده:
 چهارشنبه 5 دی 97 ساعت: 18:00:00

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مدیرعامل شرکت ایده پردازان آریابد سروش که با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی، اقدام به کلاه‌برداری کرده بود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا گویا تعدادی مال‌باخته از فروشگاه اینترنتی با نام پالادین مارکت که اقدام به خرید گوشی آیفون X با 256 گیگابایت حافظه کرده بودند، شکایت داشتند. مسئله اینجاست که این فروشگاه اینترنتی گوشی‌هایش را با قیمت حدود 7 میلیون تومان به فروش می‌رساند این در حالی است که قیمت آیفون X چیزی در حدود 15 میلیون تومان بوده است!

این مال‌باختگان در شکایت خود اظهارات مشابهی داشته‌اند. گویا این افراد با دیدن تفاوت قیمت گوشی‌های آیفون، به دفتر شرکت مراجعه کرده‌اند و علت تفاوت قیمت را جویا شده‌اند. مدیر این شرکت در پاسخ به این سؤال، اختصاص ارز دولتی را علت ارزان‌تر بودن گوشی‌های آیفون نسبت به قیمت بازار این گوشی‌ها عنوان کرده بود. ضمناً این شرکت اینترنتی در زمان صدور فاکتور خرید، تعهد کرده بود که در مدت 14 روز کاری گوشی فروخته شده را به دست مشتری برساند اما هیچ‌گاه این اتفاق نیفتاد. گویا بعد از این مهلت خریداران با مراجعه به دفتر شرکت متوجه شدند که شرکت به کلی تخلیه شده است و هیچ کس هم پاسخگوی مراجعان نبوده است.

سردار علیرضا لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره رسیدگی به این پرونده و دستگیری عامل اصلی آن چنین توضیح داده است:

با توجه به شواهد، قرائن و دلایل به دست آمده مبنی بر اقدام به کلاه‌برداری از مالباختگان و طی هماهنگی با بازپرس پرونده، مدیر شرکت «ایده پردازان آریابد سروش» به هویت "سروش"، متولد 1370، دستگیر و در اختیار معاون مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. هم‌زمان با شناسایی حساب‌های بانکی متعلق به متهم، مبلغ 6 میلیارد تومان موجود در حساب‌های این شخص توقیف شد؛ در ادامه تحقیقات مشخص شد که این مبلغ تنها قسمتی از پول‌های واریز شده از سوی صدها متقاضی خرید گوشی‌های تلفن همراه است که در کمتر از 24 ساعت (با توجه به مهلت 24 ساعته درج شده در فروشگاه اینترنتی پالادین مارکت) به حساب مدیر شرکت واریز شده و شکات پرونده پس از گذشت 14 روز، در زمان مراجعه به دفتر شرکت متوجه تخلیه کامل شرکت شدند.

جالب این جاست که مدیر شرکت ایده پردازان آریابد سروش برای اینکه اعتماد کاربران را جلب کند، در ابتدا حدود 100 گوشی را تحویل داده است اما بعد از اعتمادسازی، از صدها مال‌باخته دیگر کلاه‌برداری کرده است.

مال‌باختگان تنها به افراد تهرانی محدود نمی‌شود بلکه تعداد زیادی از شکایت‌ها از سایر شهرهای کشور به ثبت رسیده است. رئیس پلیس تهران بزرگ در این باره چنین توضیح داده است:

با توجه به تبلیغات فریبنده شرکت ایده پردازان آریابد سروش در فضای مجازی، ده‌ها تن از مال‌باختگان از اقصی نقاط کشور جهت خرید گوشی تلفن همراه به تهران مراجعه و نسبت به واریز پول به حساب مدیر شرکت مذکور اقدام نمودند که با انجام تحقیقات و بررسی تراکنش‌های مالی متعلق به حساب‌های بانکی متهم، ده‌ها تن از این افراد شناسایی و به معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی دعوت شدند.

به گزارش رئیس پلیس تهران بزرگ تا کنون 400 مال‌باخته از این شرکت کلاه‌بردار شکایت کرده‌اند. البته تخمین زده می‌شود که شاکیان این پرونده به بیش از 1000 نفر برسند. به همین دلیل رئیس پلیس تهران بزرگ از همه افرادی که اقدام به خرید گوشی از طریق فروشگاه اینترنتی پالادین مارکت و یا خود شرکت ایده پردازان آریابد سروش کرده‌اند، خواسته است تا از ابتدای هفته آینده یعنی 10 دی ماه، با ارائه مدارک خرید (فاکتور خرید صادر شده برای فرد و مدرک شناسایی معتبر) به معاونت مبارزه با جرایم اقتصادی پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه کنند.

 

اخبار مرتبط:

اپل به دروغ گفتن در سایر و رزولوشن صفحه نمایش آیفون متهم شد

آیفون XR بهترین دوربین در بین گوشی‌های تک دوربینه را دارد

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


  • ناشناس
    2019-02-18 11:44:27

    وقتي شركتاي دولتي ايران خودرو و سايپا تو روز روشن كلاهبرداري مي كنن از اين شركتاي بي نام نبايد توقعي داشت

    پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید