تفاوت Noise Cancelling و Noise Isolating در چیست؟ کدام نوع هدفون مناسب شماست؟

تفاوت نویز Cancelling و نویز Isolating.jpg

دو قابلیت Noise Cancelling و Noise Isolating دو ویژگی مهم در حذف صدای محیط اطراف در هدفون‌هاست. اما تفاوت این دو ویژگی در چیست؟

اگر گیمر هستید و یا اینکه در محیطی شلوغ کار می‌کند و حتی دائما در سفر هستید و سر و صدای اطراف اذیتتان می‎‌کند، انتخاب هدفونی که سر و صدای محیط را حذف کند، بهترین گزینه است. احتمالا اگر قصد خرید هدفون یا هندزفری را داشته باشید که برای این شرایط مناسب باشد، با دو واژه نویزcancelling و نویز Isolating برخورد کرده‌اید.

هر دو این قابلیت‌ها، صدای محیط اطراف را از بین برده و صدایی مناسب را به گوش شما می‌رساند اما تفاوت Noise Cancelling و Noise Isolating در نحوه انجام حذف صدای اطراف است. با فیسیت همراه باشید تا تفاوت Noise Cancelling و Noise Isolating را با هم بررسی کنیم.

تفاوت Noise Cancelling و Noise Isolating

Noise Cancelling

در هدفون‌هایی که از قابلیت Noise Cancelling بهره می‌برند، یک میکروفون اختصاصی وجود دارد که همه صداهای مزاحم محیط اطراف را جمع می‌کند. حالا مدارهای الکترونیکی این سیگنال‌های مزاحم را دریافت کرده و دقیقا همین سیگنال را با 180 درجه اختلاف فاز تولید می‌کنند. به این ترتیب این دو سیگنال‌ یکدیگر را خنثی کرده و عملا صدای محیط اطراف به طور کامل حذف می‌شود.

هدفون‌هایی که از قابلیت Noise Cancelling بهره می‌برند، برای حذف صداهای ثابت محیط، مخصوصا در فاصله کم، مانند صدای موتور هواپیما، صدای ترافیک، صدای انسان‌ها و هر نوع صدای ثابت دیگری، گزینه بسیار مناسبی هستند.

البته این را در نظر بگیرید که کیفیت قابلیت Noise Cancelling به برند سازنده هدفون مربوط است و همه هدفون یک کیفیت ثابت را ندارند. با این حال باید بگوییم که اگر گیمر هستید، هدفون‌های ریزر در این حوزه بهترین گزینه ممکن هستند.

در آخر باید بگوییم چون در این روش میکروفون وجود دارد و سیگنا هم تولید می‌شود، به یک منبع انرژی مانند باتری نیاز است.

Noise Isolating

نویز Isolating اما عملا از هیچ تکنولوژی خاصی برای حذف صدای اطراف بهره نمی‌برد. درواقع در این روش تنها تلاش شده تا به بیشترین شکل ممکن و به صورت فیزیکی صدای محیط ایزوله شود. این هدفون‌ها معمولا از سرگوشی‌های کاملا بسته بهره می‌برند که با کاملا روی گوش چِفت می‌شوند و یا اینکه دقیقا اندازه گوش هستند. البته همه این سرگوشی‌ها از موادی ساخته می‌شوند و عایق صدا باشد.

این نوع هدفون‌ها برای حذف کردن صداهای بلند، به مراتب بهتر از حذف صداهای کم مناسب هستند. البته خوبی این نوع هدفون‌ها این است که به انرژی خاصی برای حذف نویز نیاز نیست.

در آخر هم باید توضیح دهیم که هدفون‌هایی که از قابلیت Noise Cancelling بهره می‌برند، از درجه کمی Noise Isolating هم بهره می‌برد.

اخبار مرتبط:

راهنمای خرید بهترین هدفون و هندزفری‌های زیر 150 هزار تومان بازار | سال 98

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام همراهی کنید.

منبع خبر: headphonesaddict


3 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

حمیدرضا

سه شنبه, 26 آذر 1398

عالی بود ممنون

پاسخ

میلاد فخر

جمعه, 29 آذر 1398

دست شما درد نکنه مطلب خوبی نوشتین و به تفاوت این دو ویژگی اشاره کردید . ای کاش می شد یکی از دوستام رو تگ کنم بیاد اینجا بخونه مطلبو که بندری نزنه .... D:

پاسخ

Xandy

سه شنبه, 25 خرداد 1400

از کی تا حالا ریزر بهترین گزینه ممکن شده؟ شما یا برند های مطرح دنیا رو نمیشناسین که بخاطر محدودیت واردات قابل درکه یا کلا کارتون تبلیغ برندای چینیه

پاسخ

ثبت نظر