هوش مصنوعی؛ همه آنچه باید بدانید

ai.png

هوش مصنوعی چیست؟ از دستیارهای شخصی گرفته تا اتوماسیون و تشخیص سریع بیماری‌ها، همگی جزء فواید هوش مصنوعی در زندگی ما به حساب می‌آیند. اما تعریف هوش مصنوعی چیست؟ در این مقاله، با زبانی ساده، مفاهیم اصلی در هوش مصنوعی را توضیح می‌دهیم.

هوش مصنوعی چیست؟ از دستیارهای شخصی گرفته تا اتوماسیون و تشخیص سریع بیماری‌ها، همگی جزء فواید هوش مصنوعی در زندگی ما به حساب می‌آیند. اما تعریف هوش مصنوعی چیست؟ در این مقاله، با زبانی ساده، مفاهیم اصلی در هوش مصنوعی را توضیح می‌دهیم. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر و متنوع‌تر به سایت فنولوژی رسانه تخصصی هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، مراجعه کنید.

تعریف هوش مصنوعی

احتمالا واژه هوش مصنوعی، زیاد به گوش شما خورده است؛ اما حالا می‌خواهید اطلاعات بیش‌تری کسب کنید. هوش مصنوعی در واقع تلاشی برای ساخت و توسعه‌ی رایانه‌هایی است که قادرند کارهای انسانی و نیازمند به هوشمندی را انجام دهند؛ مثلا: ادراک تصویری، تشخیص صدا، تصمیم‌گیری و ترجمه از زبانی به زبان دیگر.

فایده و انواع هوش مصنوعی

تا اینجای کار با تعریف هوش مصنوعی آشنا شدیم. اما به شکل عملی‌تر، هوش مصنوعی چه فایده‌ای در زندگی ما دارد؟ بیایید کمی بیش‌تر به تعریف هوش مصنوعی دقت کنیم. در واقع به کمک هوش مصنوعی، می‌توانید ماشینی داشته باشید که قادر است کارهای هوشمندانه و انسانی انجام دهد! هوش مصنوعی می‌تواند انواع متنوعی داشته باشد. در یک دسته‌بندی، می‌‌توان انواع هوش مصنوعی را اینگونه بیان کرد:

1-هوش دیداری: نام دیگر این هوش، بینایی ماشین است. در این نوع هوش، تلاش ما آن است که کامپیوتر را قادر سازیم، آن چه را از طریق دوربین می‌بیند بفهمد و پردازش کند.

2-هوش شنوایی و گفتاری: رایانه باید بتواند به صدای انسان گوش دهد، آن‌ها را بفهمد و نسبت به صحبت‌ها، واکنش مناسبی نشان دهد. دستیار صوتی الکسا، به این نوع هوش مجهز است.

3-هوش انجام کار: در این نوع هوش، کامپیوتر یاد می‌گیرد تا کارهایی خاص را انجام دهد؛ به عنوان مثالی، متنی را از انگلیسی به فارسی ترجمه کند.

از نظر فنی، دو نوع کلی هوش مصنوعی وجود دارد: قوی و ضعیف.

هوش مصنوعی ضعیف (Weak AI): در این نوع از هوش مصنوعی، هدف ما اتوماسیون و خودکارسازی انجام کارهاست و شاید ماشین‌ها به معنی واقعی کلمه هوشمند نشوند.

هوش مصنوعی قوی (Strong AI): در این نوع، می‌توانیم به هوشمندی واقعی دست یابیم و ماشین را مانند یک انسان واقعی هوشمند کنیم. کاربرد این نوع از هوش مصنوعی، در تصمیم‌گیری است.

تفاوت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین چیست؟

افراد معمولا هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را اشتباه می‌گیرد و آن‌ها را به جای یکدیگر به کار می‌برند. یادگیری ماشین در واقع یکی از زیرمجموعه‌ها و کاربردهای هوش مصنوعی است که امروزه بسیار رواج یافته و محبوب شده است. در یادگیری ماشین، شما داده‌های مختلفی را به رایانه می‌دهید تا با استفاده از این داده‌ها و روش‌های آماری، یاد بگیرد مسائل را حل کند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیش‌تری درباره تفاوت یادگیری ماشین و یادگیری عمیق یا تفاوت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به دست آورید، به سایت فنولوژی مراجعه کنید.

برنامه نویسی هوش مصنوعی چگونه است؟

برای آنکه بتوانید یک برنامه‌نویس هوش مصنوعی باشید، باید مهارت‌های مختلفی کسب کنید. به طور خلاصه، این مهارت‌ها را می‌توان در سه مرحله‌ی زیر بیان کرد:

1- برنامه‌نویسی یاد بگیرید: اولین گامی که باید بردارید آن است که برنامه‌نویسی پایتون یاد بگیرید. کورس‌های رایگان مختلفی در اینترنت پیدا می‌شوند که این زبان برنامه‌نویسی را به خوبی آموزش می‌دهند.

2-یادگیری ساختن بات‌ها: پس از آنکه زبان پایتون را به خوبی یاد گرفتید، سعی کنید با استفاده از آن، یک ربات برنامه‌نویسی کنید. بات‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توانند کارهای مختلفی را خودکارسازی کنند. به عنوان مثال، چت بات، یکی از انواع ربات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است.

3-دوره یادگیری ماشین: پس از آن که دو مرحله‌ی قبلی را به خوبی پشت سر گذاشتید، وقت آن فرا رسیده که در یک دوره تخصصی یادگیری ماشین شرکت و دانش خود را در این زمینه عمیق کنید.

ai actor.png
-

بازیگران اصلی دنیای هوش مصنوعی کدام شرکت‌ها هستند؟

برای آنکه برای یادگیری هوش مصنوعی انگیزه بیش‌تری پیدا کنید، بیایید با بازیگران اصلی این عرصه در دنیا آشنا شویم و ببینیم چه کارهایی انجام داده‌اند. برخی از این شرکت‌ها عبارتند از:

1-گوگل: شرکت گوگل، وبلاگی دارد که می‌توانید از طریق سایت دیپ مایند به آن دسترسی داشته باشید. در این بلاگ مطالب متنوعی درباره هوش مصنوعی و کاربرد آن در محصولات گوگل وجود دارد.

2-دانشگاه MIT: این دانشگاه یکی از پیشروان حوزه هوش مصنوعی و رباتیک است و کارهای بسیار هیجان‌انگیزی انجام می‌دهد که با مراجعه به سایت آن‌ها می‌توانید درباره این فعالیت‌ها، اطلاعات بیش‌تری کسب کنید.

3-مایکروسافت: شرکت مایکروسافت یک مدرسه هوش مصنوعی ایجاد کرده است که می‌توانید سوالات مختلف خود را از این طریق بپرسید.

4-فیسبوک: فیسبوک به حجم عظیمی از داده‌های مختلف متنی و تصویری دسترسی دارد که از طریق تحلیل آن‌ها با استفاده از هوش مصنوعی، حتی توانسته در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، تاثیرگذار باشد.

5-آمازون: علاوه بر وب سرویس آمازون، بخش فروشگاه اینترنتی شرکت آمازون نیز از هوش مصنوعی و کاربردهای آن مانند سیستم پیشنهاد دهنده استفاده می‌کند.

کاربرد هوش مصنوعی

در این قسمت می‌خواهیم نگاهی گذار و اجمالی به کاربرد هوش مصنوعی داشته باشیم. با مراجعه به سایت فنولوژی، می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی در مورد کاربرد هوش مصنوعی در صنایع و بخش‌های مختلف به دست آورید. برخی از این کاربردها عبارتند از:

● دستیارهای مجازی: این یکی از بارزترین مثال‌های هوش مصنوعی است که احتمالا از آن استفاده کرده‌اید. دستیارهای صوتی، مانند الکسا یا دستیار صوتی گوگل، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا با ما ارتباط برقرار نمایند.

● واقعیت افزوده: تکنولوژی AR با استفاده از هوش مصنوعی، امکانات حیرت‌انگیزی در اختیار ما قرار می‌دهد. بازی Pokemon Go، مثالی برای استفاده از واقعیت افزوده است.

● بازیکنان رایانه‌ای: به عنوان مثال Alpha Go ساخت شرکت گوگل، با استفاده از هوش مصنوعی، قادر است Go بازی کند.

چه شرکت‌هایی در دنیا، خدمات هوش مصنوعی ارائه می‌دهند؟

تمامی شرکت‌های اصلی ارائه‌‌دهنده خدمات ابری در دنیا، یعنی وب سرویس آمازون، مایکروسافت آژور و گوگل کلود پلتفرم، خدمات هوش مصنوعی مختلفی ارائه می‌دهند. این شرکت‌ها در واقع سخت‌افزار مورد نیاز را بر بستر کلود در اختیار شما قرار می‌دهند تا مدل‌های یادگیری ماشین خود را train کنید. پلتفرم‌های ابری اشاره‌شده، خدمات مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهند؛ از فضای ذخیره‌سازی و پیش‌پردازش داده‌ها گرفته، تا سخت‌افزار مورد نیاز برای انجام امور پردازشی.

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

Untitled-1 copy.jpg

واحد تبلیغات

فیسیت در بخش تبلیغات، در کنار شما و کسب و کارتان خواهد بود تا هر چه بیشتر دیده شوید. برای تبلیغات در فیسیت کافی است به آدرس khadijezarepour@gmail.com ایمیل ارسال کنید. فیسیت با روزانه بیش از 10 هزار بازدید، بدون شک جای خوبی برای تبلیغات شما خواهد بود.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر