رایج‌ترین گذرواژه‌های سال ۲۰۲۱ را ببینید؛ ۱۲۳۴۵۶ همچنان در صدر

Untitled-1.jpg

امروز فهرست رایج‌ترین گذرواژه‌های سال 2021 منتشر و این لیست به ما نشان داد که کاربران امسال هم در انتخاب رمز عبور خود دقت کافی را به خرج نداده‌اند. در این لیست متوجه‌ می‌شویم که هنوز خیلی‌ها از همان گذرواژه‌های قدیمی و آسان استفاده می‌کنند و هیچ تمایلی به تغییر آن ندارد.

هر ساله شرکت NordPass براساس تحقیقاتی که انجام می‌دهد لیستی از 200 گذرواژه رایج در دنیا منتشر می‌کند. این لیست علاوه بر گذرواژه‌ها زمان تقریبی برای شکستن هر کدام را اعلام می‌کند. امسال نیز پر استفاده‌ترین گذرواژه دنیا 123456 است که در در مطالعات NordPass بیش از ۱۰۳ میلیون دفعه مشاهده شده و برای شکستن این رمز فقط یک ثانیه زمان لازم است. در این لیست که نگاه می‌کنیم تا به پنجاهیمن گذرواژه برسیم، همگی (به جز یک مورد) زیر یک دقیقه شکسته می‌شوند و کار افراد سودجو را راحت می‌کنند.

در رتبه دوم این لیست رمز 123456789 دیده می‌شود که در حال حاظر 46 میلیون نفر در دنیا از آن استفاده می‌کنند و جایگاه سوم نیز به 12345 تعلق می‌گیرد. در ادامه فهرست کامل ۱۰ پسورد رایج سال ۲۰۲۱ را مشاهده می‌کنید:

  • ۱۲۳۴۵۶
  • ۱۲۳۴۵۶۷۸۹
  • ۱۲۳۴۵
  • ‌qwerty
  • password
  • ۱۲۳۴۵۶۷۸
  • ۱۱۱۱۱۱
  • ۱۲۳۱۲۳
  • ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰
  • ۱۲۳۴۵۶۷
password-12345.jpeg
-

رتبه دهم این جدول 9.3 میلیون بار در دنیا استفاده شده است و از نظر فراوانی بسیار زیاد است. همان طور که گفتیم شکستن این عبارات برای هکرها بسیار ساده است، اما در فهرست ۲۰۰تایی تحقیق NordPass گذرواژه‌هایی مثل ۱g2w3e4r یا gwerty123 هم دیده می‌شوند که شکستن آن‌ها نیازمند سه ساعت زمان است.

این شرکت تحقیقاتی لیست دیگری نیز منتشر کرده و گفته که در کشورهایی که بیشترین نشت اطلاعاتی اتفاق می‌افتد آمریکا، شیلی، استرالیا، نیوزلند، روسیه، فرانسه، ایتالیا و آلمان‌ هستند. افزون بر این، گفته شده که کاربران در کشورهای مختلف تحت تاثیر اتفاقات فرهنگی گذرواژه‌های خود را انتخاب کرده‌اند. اگر بخواهیم مثالی بزنیم، باید به نام تیم فوتبال لیورپول اشاره کنیم که به دلیل موفقیت‌های سال‌های گذشته خود از گذرواژه Liverpool در انگلستان 224 هزار بار استفاده شده است.

بعضی از کشورهایی که موضوعات کذهبی در آن‌ها حرف اول را می‌زند، اتفاق جالبی رخ داده؛ مثلا در نیجریه نوزدهمین گذرواژه پرمصرف christ به معنای «مسیح» بوده، در حالی که در عربستان bismillah یا «بسم‌الله» توسط ۱۵۹۹ نفر استفاده شده و ۳۰امین گذرواژه رایج این کشور معرفی شده است.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: Tnbarg

Untitled-2.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر