تمام گوشی‌ها از جمله آیفون باید از پاییز 2024 درگاه USB-C داشته باشند

type C.JPG

اتحادیه اروپا قانونی را به تصویب رساند تا از پاییز 2024 تمام گوشی‌های هوشمند حتی تمامی آیفون‌ها باید برای فروش در کشورهای عضو اتحادیه، از درگاه شارژ سیمی USB-C استفاده کنند. این قانون حتی برای سایر محصولات الکترونیکی نیز صدق می‌کند و محصولاتی مانند تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، هدفون‌ها، کنسول‌های بازی دستی و کتابخوان‌ها را هم تحت پوشش قرار می‌دهد.

از سال‌ها پیش گفته می‌شد که این قانون در حال برنامه ریزی است، اما بر سر توافق و جزئیات اختلاف نظرهایی وجود داشت. کمیته بازارهای داخلی و حمایت از مصرف‌کنندگان در پارلمان اروپا در توییتی پیش از برگزاری نشست مطبوعاتی این خبر را اعلام کرد. در بیانیه مطبوعاتی مربوطه گفته شده که این قانون تا فصل پاییز سال 2024 مصادف با پاییز سال 1403 اجرایی می‌شود.

البته این قانون برای اجرایی شدن باید در ادامه توسط پارلمان و شورای اروپا نیز به تصویب برسد. با این حال، «الکس اگیوس سالیبا»، سخنگوی پارلمان اروپا می‌گوید: «ما امروز دسترسی به شارژر مشترک را در اروپا محقق کردیم. کاربران اروپایی مدت‌هاست که از شارژرهای مختلف باید استفاده می‌کردند، حالا کاربران می‌توانند از یک شارژر برای همه وسایل الکترونیکی قابل حمل استفاده کنند.»

girl_phone_charge.jpg
-

این قانون همچنین به بحث شارژرهای بی‌سیم و همگام‌سازی استانداردهای شارژ سریع پرداخته است. اتحادیه اروپا از این طریق می‌خواهد حجم زباله‌های الکترونیکی را کاهش دهد. قانون‌گذاران امیدوارند که در آینده هر دستگاه نیازی به عرضه کابل شارژر جداگانه نداشته باشد، چرا که هر کاربر با یک شارژر خواهد توانست همه دستگاه‌ها را شارژ کند. اتحادیه اروپا پیش‌بینی می‌کند که با این قانون بتواند سالانه 250 میلیون یورو در هزینه و 11 هزار تن در تولید زباله صرفه‌جویی کند.

این تغییر بزرگ‌ترین تاثیر را بر کسب و کار اپل خواهد داشت که تنها شرکت بزرگ با درگاه مخصوص خودش است. اپل در سال 2021 حدود 56 میلیون آیفون در اروپا فروخته، در نتیجه این قانون می‌تواند مشکل بزرگی برای آن‌ها به وجود بیاورد.

البته این قانون می‌گوید دستگاه‌هایی که فقط به‌صورت بی‌سیم شارژ می‌شوند، نیازی به استفاده از درگاه USB-C ندارند، از این رو شاید اپل به کلی به سراغ حذف درگاه شارژ برود، اما این احتمال کمی بعید به نظر می‌رسد و با توجه به شایعاتی که قبلا درباره آیفون USB-C شنیده شده بود، ظاهرا خود این شرکت هم آماده پذیرش این تغییر است.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: techradar

Screenshot_20211214-203627_ToonMe.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر