فرمان لینوکسی که به دنبال آن می‌گردید را با apropos پیدا کنید

apropos.jpg

هزاران فرمان لینوکس وجود دارد و بعید است که بتوانید تمام آن‌ها را به خاطر بسپارید. فرمان apropos یک عبارت را از شما می‌گیرد و در میان راهنمای فرمان‌های مختلف آن را جستجو می‌کند.

اگر حین کار در لینوکس به یک فرمان مشخص نیاز داشتید و آن را به خاطر نیاوردید می‌توانید از فرمان apropos برای پیدا کردن فرمان مورد نظر خودتان استفاده کنید.

به طور مثال اگر به دنبال فرمانی می‌گردید که لیست دایرکتوری‌ها رو به شما نمایش بدهد می‌توانید در ترمینال تایپ کنید:

$ apropos "list directory"

-

و یا اگر می‌خواهید از راه دور وارد سیستم دیگری شوید و فرمان مربوط به آن را نمی‌دانید می‌توانید تایپ کنید:

$ apropos "remote"

-

به این ترتیب لیستی از پیام‌هایی که مرتبط با جستجوی شما بوده است به همراه توضیحی درباره‌ی آن‌ها را مشاهده خواهید کرد.

اما apropos چگونه کار می‌کند؟

هر فرمان لینوکس یه راهنمای مختص به خود دارد که در آن اطلاعاتی درباره‌ی آن فرمان و چگونگی استفاده از آن نوشته شده است. با استفاده از فرمان man می‌توانید به این اطلاعات دسترسی پیدا کنید:

$ man [command]

مثلا برای این که راهنمای فرمان apropos را ببینید در ترمینال لینوکس تایپ کنید:

$ man apropose

-

فرمان apropos نیز عبارتی که شما به عنوان ورودی به آن داده‌اید را در همین متن‌های راهنما جستجو می‌کند و فرمان‌هایی که مرتبط با موضوع جستجوی شما باشند را برمیگرداند.

پیدا کردن فرمانی که قبلا از آن استفاده کرده‌اید

اگر به دنبال فرمانی می‌گردید که قبلا از آن استفاده کرده‌اید غیر از جستجو به وسیله‌ی apropos یک راه دیگر نیز وجود دارد. اگر در محیط ترمینال کلید Ctrl + R را با هم فشار دهید با باز شدن reverse search می‌توانید قسمتی از فرمان مورد نظر را که به خاطر دارید تایپ کرده و با کلید فلش بالا و پایین در بین گزینه‌های پیشنهادی به دنبال فرمان مورد نظر خود بگردید. پس از پیدا کردن فرمان مورد نظر با استفاده از کلید Tab یا فلش سمت راست می‌توانید آن فرمان را انتخاب کنید.

myAvatar.png

سروش غفاری - برنامه نویس و نویسنده

مهندسی فناوری اطلاعات خوانده‌ام و امنیت اطلاعات. برنامه‌نویسی می‌کنم و می‌نویسم. علاقه‌مندم به عکاسی و نوشتن و داستان. نظرات، انتقادها و پیشنهادهای شما را هم در آدرس ایمیل ghaffari.soroosh@gmail.com یا در بخش نظرات پذیرا هستم.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر