کارخانه نوآوری شیراز افتتاح شد؛ بزرگ‌ترین کارخانه نوآوری در جنوب کشور

کارخانه نوآوری شیراز افتتاح شد.jpg

کارخانه نوآوری شیراز یکی از پروژه‌های فناوری و دانش بنیان کشور است که در روز پنجشنبه، 18 دی ماه 99، در شیراز و با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس، افتتاح شد.

کارخانه نوآوری شیراز یکی از پروژه‌های فناوری و دانش بنیان کشور است که در روز پنجشنبه، 18 دی ماه 99، در شیراز و با حضور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس، افتتاح شد. البته در این رویداد و افتتاحیه، استاندار فارس، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت کارخانجات مخابراتی ایران، رییس هیئت مدیره شرکت کارخانجات مخابراتی ایران، و قائم مقام هلدینگ عطار هم حضور داشت. جناب آقای رحیمی، استاندار فارس در طی مراسم افتتاحیه درباره‌ی کارخانه‌ی نوآوری شیراز چنین توضیح داد:

طبق دستور حضرتعالی از ابتدای سال 98 طبق هماهنگی که با معاونت علمی و فنی شما، دکتر ستاری فر صورت گرفت، به پای انجام این کار رفتیم که به حمد االله با توافقی که بین پنج دستگاه از جمله وزارت ارتباطات، معاونت فنی، استانداری فارس، ITMC و شرکت سرمایه گذاری عطار صورت گرفت امروز شاهد این هستیم که این تلاش به حمد الله به بار نشسته. در مجموعه‌ی کارخانه‌ی ITMC سالنی را در نظر گرفتیم با مساحت 15 هزار متر مربع که 9000 متر مربع آن به عنوان فاز اول امروز تجهیز شده، تکمیل شده و انشاءالله افتتاح می‌شود. قطعاً بر روی توسعه و پیشرفت استان فارس اثرگذار بود. همانطور که قبلا هم در گزارش‌ها به استحضار حضرتعالی رساندیم، استان فارس به توجه به دارا بودن دانشگاه‌های شیراز، دانشگاه علوم پزشکی و سابقه‌ی فعالیت در مباحث الکترونیک و برق و مباحث علمی می‌تواند اثرگذاری فراوانی را در توسعه کشور و استان داشته باشد. در حال حاضر بیش از 14 میلیارد تومان برای این مجموعه هزینه شده، غیر از ساختار فیزیکی و کالبدی موجود که حداقل این 15 هزار متر، بیش از 10 میلیون تومان می‌تواند ارزش گذاری شود. تعداد تیم‌های مستقر در کارخانه نوآوری شیراز، در حال حاضر 39 تیم هست و تعداد فریلنسرها یا پاره‌وقت‌ها 67 تیم. حوزه‌های تخصصی جذب کارخانه نوآوری شیراز، IT و IOT، ICT، کشاورزی، سلامت، دریا، گردشگری و انرژی‌های تجدید پذیر است. ما در حال حاضر حدود 1089 شرکت فناور و دانش بنیان داریم که 201 شرکت آن دانش بنیان و مابقی فناور هستند. در سال 93، پنجاه و سه شرکت دانش بنیان داشتیم، امروز که سال 99 هستیم 2.4 شرکت دانش بنیان داریم. در سال 93 دارای 330 شرکت فناور داشتیم و در حال حاضر 901 شرکت فناور در استان مستقر هستند.

-

کارخانه نوآوری شیراز از ابتدای سال 98 و با هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شده بود و نهایتاً در تاریخ 18 دی ماه 99 افتتاح شد. این کارخانه در مساحتی بیشتر از 9 هزار متر مربع در محل کارخانجات مخابراتی ایران ساخته شده و نقش مهمی در توسعه‌ی زیرساخت‌های فناوری در سال‌های آینده خواهد داشت.

افتتاح کارخانه نوآوری شیراز.jpg
افتتاح کارخانه نوآوری شیراز -

در حال حاضر در این پروژه که 14 میلیارد تومان هزینه به دنبال داشته است، 39 استارتاپ و 67 تیم پاره وقت که در زمینه‌های تخصصی فعال هستند، جذب شده‌اند.

مدیرعامل کارخانه نوآوری شیراز توضیح داده است که از بین شرکت‌ها و استارتاپ‌های جذب شده، 2 شرکت دانش بنیان موفق استان فارس حضور دارند و بیشتر از 30 استارتاپ نوپا هم به کارخانه نوآوری جذب شده‌اند. فروشگاه اینترنتی شهرفافا با بیشتر از 22 سال سابقه، یکی از دو شرکت بزرگ و موفق شیرازی است که به کارخانه نوآوری شیراز جذب شده است. احسان تمیس، مدیرعامل فروشگاه اینترنتی شهرفافا، طی مصاحبه‌ای درباره‌ی این کارخانه، توضیح داده است که محیط و امکانات آن بسیار مناسب بوده و تمامی نیازها در آن دیده شده است. به اعتقاد وی، کارخانه نوآوری شیراز فضای مناسبی برای شروع و ادامه دادن است.

تصاویری از افتتاحیه کارخانه نوآوری شیراز.jpg
تصاویری از افتتاحیه کارخانه نوآوری شیراز -

مدیرعامل کارخانه نوآوری شیراز امیدوار است که این کارخانه به عنوان دومین کارخانه در قطب جنوب کشور، بتواند در مدت زمان 7 ساله، بیشتر از 2 هزار و 100 کارآفرینی مستقیم و بیشتر از 4000 نفر کارآفرینی غیرمستقیم داشته باشد.

ضمناً باید اشاره کنیم که این افتتاحیه فاز اول کارخانه نوآوری بوده است و به گفته‌ی مدیرعامل این کارخانه، در صورت حمایت وزارت ارتباطات و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، مراحل فاز دوم این کارخانه هم آغاز شده و در مدت 4 ماه، به بهره برداری خواهد رسید. در آخر باید بگوییم که کارخانه نوآوری شیراز، بزرگ‌ترین کارخانه نوآوری در جنوب کشور است که در محل کارخانجات مخابراتی ایران راه اندازی شده است.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: فیسیت


3 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

زکریا

یکشنبه, 21 دی 1399

کارخانه نان آوری لازم داریم اونم بسازید

پاسخ

ناشناس

یکشنبه, 21 دی 1399

باز اینا قمپز در کردن معلوم نیس میخواد واسه پولشویی استفاده شه یا خشاب و اینجور چیزا -- منظورم خشاب استامینوفن بودااا :))

پاسخ

رضا رضایت پیشه

یکشنبه, 21 دی 1399

کارخانه نوآوری یعنی چه؟ یعنی چیزهای نو را می آورند اینجا انبار می کنند تا کهنه شود بعد 50 سال به ما بفروشند؟

پاسخ

ثبت نظر