رباتی که در 5 دقیقه می‌تواند کرونا ویروس را از بین ببرد

ربات از بین برنده کرونا ویروس

یک شرکت مهندسی پزشکی رباتی ساخته است که با ساتع کردن پالس‌های زنون فرابنفش، تنها در مدت 5 دقیقه میتواند ‌تمام ویروس‌های کرونا را از بین برده و محیط را کاملا ضدعفونی کند.

این روزها کرونا ویروس سراسر دنیا را درگیر خود کرده است و از آن امانی نیست. یکی از آلوده‌ترین مکان‌ها هم بیمارستان‌ها هستند. حالا یک شرکت مهندسی پزشکی به نام Xenex مدعی شده است که رباتی ساخته است که با ساتع کرده اشعه زنون، می‌تواند تنها در مدت 5 دقیقه کرونا ویروس را از روی سطوح از بین ببرد. اگر این ادعا واقعا درست باشد، این ربات برای ضد عفونی کردن بیمارستان، مخصوصا اتاق‌هایی که محل نگهداری بیماران کرونایی است، واقعا کاربردی است.

این ربات که LightStrike™ Germ-Zapping™ Robots نام دارد، در نوع خود اولین سیستم ضد عفونی کننده است که عمل میکروب کشی را در سطح 200 تا 315 نانومتر انجام می‌دهد.

وجه تمایز این ربات با نمونه‌های مشابه، استفاده از پالس‌ها شدید نور زنون است که برای میکروب کشی و ضد عفونی سریع واقعا کاربردی هستند. درواقع دیگر دستگاه‌ها از پالس‌های جیوه فرابنفش استفاده می‌کنند که به طول موج 253.7 نانومتر محدود است اما این ربات با بهره بردن از پالس‌های زنون فرابنفش، که از دامنه 200 تا 315 نانومتری پشتیبانی می‌کند، می‌تواند با سرعت بسیار زیاد و به صورت موثر ویروس‌ها را از بین ببرد.

شرکت Xenex از ابتدای شیوع کرونا ویروس، هزاران درخواست از کشورهای مختلف برای این دستگاه 125 هزار دلاری داشته است. این قیمت واقعا بالاست و شاید در نگاه اول مقرون به صرفه به نظر نرسد اما این شرکت در پاسخ به این مسئله توضیح داده است که اگر قیمت این دستگاه را به اتاق‌های بیمارستان تقسیم کنید، هزینه ضد عفونی هر اتاق بین 2 تا 8 دلار خواهد شد که هزینه ناچیزی است.

از جمله شرکت‌هایی که در حال حاضر از این دستگاه استفاده می‌کنند، می‌توانیم به مرکز سرطان ام.دی اندرسون دانشگاه تگزاس، دانشگاه‌های علوم پزشکی آمریکا و جهان، مایو کلینیک، دانشگاه استنفورد و 55 مرکز کهنه سربازان ایالات متحده آمریکا اشاره کنیم.

منبع خبر: xenex

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر