آذری جهرمی تاکید کرد که قطع اینترنت مقطعی بوده است

internet.jpg

وزیر ارتباطات در نشستی، تاکید کرد که قطع اینترنت مقطعی بوده است و با اطمینان گفت برنامه ای برای قطع اینترنت نه مطرح است و نه وجود دارد.

از زمان قطعی مقطعی اینترنت در ایران، چند ماه می‌گذرد اما هنوز هم به مطرح شدن هر گونه صحبتی درباره اینترنت، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و...، باز هم کاربران زیادی تصور می‌کنند که قرار است اینترنت قطع شود. حالا ساعتی پیش وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه‌ای حضور یافته و بخشی از صحبت‌هایش را هم به همین موضوع اینترنت اختصاص داده است.

آذری جهرمی در بخشی از صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرد که قطعی اینترنت اثرات سنگینی روی بخش فناوری اطلاعات داشته و جدا از اثرات اقتصادی روی امید بخشی، ظرفیت و انرژی این بخش نیز اثرات منفی گذاشته است. در ادامه وی تاکید کرده است که قرار نیست اینترنت قطع شود و با ارائه آماری این موضوع را نمایش داده است:

نباید فراموش کرد که آن اتفاق مقطعی بود و قرار نیست بار دیگر تکرار شود. امروز اگر ۳۰۰ مشترک اینترنت در استان به ۷۰۰ هزار نفر رسیده است نتیجه سرمایه‌گذاری همین دولت و وزارت ارتباطات بوده است. اگر بنا بود اینترنت را قطع کنیم چرا آن را توسعه داده و می‌دهیم؟

-

در آن شرایط موتورهای جستجوی داخلی هیچ کمکی به کاربران اینترنت نکردند و مشخص بود که در این حوزه نسخه‌های بومی هیچ کارایی واقعی ندارند. وزیر ارتباطات اگرچه به این موضوع اشاره کرده اما به اعتقاد او گوگل فراتر از یک موتور جستجو است. وی در این خصوص چنین توضیح داده است:

برخی فکر می‌کنند اگر موتور جستجوگر بومی در کشور وجود داشت زیست بوم حوزه فناوری اطلاعات دچار مشکل نمی‌شد. در حالی که اصلا این گونه نیست. گوگل امروز یک اکوسیستم کسب و کار فارغ از موضوعات موتور جستجوگر است. خیلی سخت است با مدلی مثل آن در کشور به صورت جزیره‌ای عمل کنیم. این دیدگاه با مفاهیم کسانی که در این حوزه کار کرده‌اند خیلی دور است.

-

نهایتا آذری جهرمی قاطعانه توضیح داده است که قرار نیست اینترنت قطع شود:

بنابراین قطع به یقین این اطمینان خاطر وجود دارد که برنامه ای برای قطع اینترنت نه مطرح است و نه وجود دارد.‌ اینترنت برای بخش فناوری اطلاعات و برای مردم فراتر از بخش فناوری اطلاعات به عنوان عنصری همچون اکسیژن است.

-

حتی در آن زمان قطعی اینترنت درباره لیست سفید هم صحبت‌هایی شده بود اما با این توضیحات وزیر، مشخص است که چنین لیستی اصلا دنبال نخواهد شد.

اخبار مرتبط:

باز هم باید منتظر قطع شدن اینترنت باشیم؟ بررسی قطعی سراسری اینترنت

توصیه به کسب و کارهای داخلی: سرورهایتان را به ایران انتقال دهید

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: وزارت ارتباطات


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر