اینترنت ایران مختل شد؛ گسترده‌ترین حمله تجربه شده در تاریخ ایران

اینترنت

ساعتی پیش اینترنت در کشور دچار اختلال گسترده‌ای شد، حالا علت این حمله، DDos تشخیص داده شده و به بزرگترین حمله به زیرساخت شهرت یافته است.

ساعتی پیش اینترنت در کشور دچار اختلال گسترده‌ای شد، حالا علت این حمله، DDos تشخیص داده شده و به بزرگترین حمله به زیرساخت شهرت یافته است.

از صبح امروز، 19 بهمن ماه، اینترنت در سراسر ایران دچار اختلال شده است. سجاد بنایی یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت توضیح داده است که این مشکل به دلیل حمله DDoS رخ داده است. وی در توییتر خود چنین نوشته است:

در ساعت ١١:۴۴ امروز به دلیل حمله منع سرویس توزیع شده، اینترنت برخی اپراتورهای همراه و ثابت برای مدت یک ساعت با اختلال مواجه شد. با مداخله سپر دژفا و تلاش همکاران شرکت زیرساخت‌ این ارتباطات هم‌اکنون عادی شده است.

-

البته هنوز هم تعداد زیادی از کاربران در کشور (از جمله خود ما) دچار مشکل و اختلال در اینترنت هستند.

حمله DDoS چیست؟

حمله DDoS زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی درخواست به یک وب سایت سرازیر شود.زمانی که تعداد درخواست‌های وارد شده به یک وب سایت به اندازه‌ای باشد که پهنای باند سایت نتواند به آن پاسخ دهد، به قول معروف سایت Downمی‌شود. این حمله از کمبود پهنای باند و منابع سرور برای حمله سو استفاده می‌کند و از آنجایی که مهاجمان به صورت توزیع شده هستند، شبیه به کاربر عادی رفتار کرده و در نتیجه شناسایی آن‌ها و جلوگیری از این حمله سخت است.

این خبر در تاریخ 19 بهمن منتشر شده بود.


به روز رسانی: 20 بهمن ماه

سجاد بنابی در مورد علت قطعی اینترنت امروز توضیح داد یکی از روش‌های حمله‌ی سایبری به تجهیزات شبکه‌ای، ارسال درخواست (ریکوئست) بالاتر از حد نرمال به IP های یک کشور از سوی هکرها است که به عنوان حمله‌ی منع سرویس شناخته می‌شود. در این شرایط با افزایش بار اضافی روی شبکه، مشخص می‌شود که حمله‌ی سایبری (اتک) در حال رخ دادن است. او گفت:

در موردی که حوالی ظهر امروز شنبه اتفاق افتاد، در ساعت ۱۱:۴۴ سپر دژفای شبکه‌ی ارتباطی کشور این حمله را که از نوع حمله‌ی «منع سرویس توزیع شده»، بود و تنها مربوط به یک سری IP مشخص نبود، شناسایی کرد. این موضوع به سرعت به شرکت ارتباطات زیرساخت اعلام و رنج آدرس IP های در خطر، مشخص شد. به سرعت توانستیم جلوی این حمله‌ی هکری را در کمتر از یک ساعت بگیریم.

-

به گفته او این حمله هکری از خارج از کشور و روی دروازه‌ی ارتباطات بین‌الملل ایران (گیت وی) رخ داد و مبدأ آن شرق آسیا و شمال آمریکا بود. وی در خصوص این حمله چنین توضیح داد:

به نظر نمی‌رسد که این حمله، حمله‌ای هدفمند و از سوی یک دولت صورت گرفته باشد؛ بلکه یک حمله از سمت گروه‌های هکری بود که آسیبی به شبکه وارد نکرد و تنها سبب بروز اختلال در سرویس برخی اپراتورهای موبایل و ثابت در مقاصد مختلف بود. هم اکنون نیز اوضاع به حالت عادی برگشته است. دلیل آنکه برخی کاربران همچنان با اختلال مواجه هستند، ریکاوری تجهیزات است که در کمتر از یک ساعت آینده، شرایط نرمال می‌شود.

-

در نهایت وی با انتشار توییتی اعلام کرد با تلاش متخصصان اپراتورها، FCPها و همکاران در شرکت زیرساخت‌، همه‌ی اپراتورها به وضعیت عادی برگشتند. آخرین FCP هم شرکت آسیاتک بود که دقایقی قبل پایدار شد.

حمید فتاحی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت هم با انتشار توییتی، این حمله را گسترده‌ترین حمله هکری در تاریخ ایران اعلام کرده و در مورد علت قطعی اینترنت چنین گفت:

هکرهای اجاره‌ای، امروز گسترده‌ترین حمله‌ی تجربه شده در تاریخ ایران را علیه زیرساخت‌های کشور اجرا کردند. میلیون‌ها مبدأ، میلیون‌ها مقصد را هدف گرفته‌اند و با حمله‌ی SYN flood با نرخ ۱۸۰ میلیون PPS به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت ایران هستند. حمله دفع‌شده و دارند به دیوار می‌خورند.

-


1 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ahmad

سه شنبه, 22 بهمن 1398

سلام
زیاد این حرفا رو جدی نگیرید. من طراح سایت و برنامه نویس هستم. کاربرای زیادی مراجعه میکنن که سایت ما هک شده. ولی وقتی چک میکنم یه مشکل ساده ای بیش نیست. این نشان دهنده ضعف آگاهی و دانش هستش.

پاسخ

ثبت نظر