اینفلوئنسرها هم مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی می‌شوند

اينفلوئنسر.jpg

به دنبال اجرایی شدن قانون پایانه‌های فروشگاهی، اینفلوئنسرها و کسب و کارهای فعال در اینستاگرام با بیش از 500 هزار دنبال کننده، به عنوان فعال اقتصادی شناخته شده و مشمول مالیات می‌شوند.

یکی از مشاغل پردرآمد در این روزها، اینفلوئنسر مارکتینگ است که در اینستاگرام به طور چشم گیری شاهد رشد آن هستیم. در این بین اما قانون پایانه‌های فروشگاهی به زودی اجرایی خواهد شد و اینفلوئنسرها هم موظف خواهند شد که ضمن پر کردن اظهارنامه‌ی مالیاتی، در این طرح حضور داشته باشند. درواقع به گفته‌ی معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی، افراد و پیج‌هایی که در شبکه‌های مجازی دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده هستند، جزء فعالان اقتصادی به حساب آمده و موظف به انجام این کار هستند. در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهند شد.

درواقع به واسطه‌ی قانون پایانه‌های فروشگاهی، کلیه‌ی فعالان اقتصادی باید پایانه‌های مذکور را در بنگاه‌ها برای صدور صورت حساب‌های الکترونیکی پیاده کنند و این اطلاعات در یک حافظه جمع آوری شده و به سامانه‌ی مودیان سازمان مالیاتی منتقل می‌شود. محمود علیزاده، معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، در این خصوص چنین توضیح داده است:

حضور سازمان مالیاتی صرفا محدود به دستگاه حافظه مالیاتی می‌باشد و صورت حساب‌های الکترونیکی صادر شده توسط بنگاه‌ها به سازمان ارائه می‌شود.

-

وی همچنین تاکید دارد که به دنبال اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی، محاسبات مالیات ارزش افزوده طبق دیتا و اطلاعات صورت‌های فروش الکترونیکی مبنای محاسبه قرار می‌گیرد. از این رو به نظر می‌رسد که پس از اجرایی شدن این قانون، فرآیندهای مالیاتی بدون دخالت انسان پیاده خواهند شد. البته به گفته‌ی او برای ورود سامانه‌های فروشگاهی به این طرح نیازی به خرید دستگاه‌های جدید نیست بلکه هر دستگاهی مانند پوزها و... که قابلیت اتصال به تجهیزات حافظه‌ی سامانه‌ی مالیاتی را داشته باشند، یک حافظه مالیاتی است. وی همچنین در خصوص هدف اصلی این قانون را چنین بیان کرده است:

هدف اصلی قانون صدور صورت حساب‌های الکترونیکی است و برای بخش اصناف و تک کالاهایی این شرایط فراهم است که صرفا از ابزار پرداخت استفاده کرد.

-

ضمناً او در پاسخ به سوال چگونگی اعمال این قانون برای کسب و کارهای فعال در اینستاگرام چنین توضیح داده است:

آنها طبق قانون بودجه امسال مکلف هستند به ما اظهارنامه بدهند و حساب‌های بانکی‌شان بررسی می‌شود.

-

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر