وزیر ارتباطات از عملیاتی شدن سامانه جامع تجارت خبر داد

آذری جهرمی

اگرچه سامانه جامع تجارت از سال 95 در دسترس قرار گرفته بود اما حالا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از عملیاتی شدن آن خبر داده است و آن را به عنوان ابزار مبارزه با اژدهای هفت سر فساد معرفی کرده است.

تاریخ رُند 9/9/99 برا جامعه‌ی آیتی ایران هم تاریخی به یاد ماندنی شده است. درواقع روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر خود از ورود سامانه‌ جامع تجارت به فاز عملیاتی خبر داد. وی در توییتر خود در این خصوص چنین توضیح داد:

امروز، در ۹۹/۹/۹، بالاخره «سامانه جامع تجارت» یکی دیگر از دستاوردهای #دولت_الکترونیکی دولت دوازدهم وارد فاز عملیاتی شد. این سامانه با اژدهای هفت سر فساد از طریق جلوگیری از قاچاق، #شفافیت آمار تجارت و تسهیل خدمات برای بازرگانان مبارزه خواهدکرد. از دستگاه‌های همکار ممنونم #حق‌الناس

-

توییت آذری جهرمی درباره عملیاتی شدن سامانه جامع تجارت الکترونیک.jpg
توییت آذری جهرمی درباره عملیاتی شدن سامانه جامع تجارت الکترونیک -

سامانه جامع تجارت چیست؟

این سامانه که یکی از دستاوردهای دولت الکترونیک به حساب می‌آید، در اصل سامانه‌ای است برای یکپارچه سازی و نظارت بر فرآیند تجارت به طوری که سامانه‌ای واحد را برای بازرگانان در حوزه‌ی تجارت خارجی و فعالان اقتصادی در حوزه‌ی تجارت داخلی ارائه دهد.

به لطف این سامانه، مبادلات تجاری در قالبی قانونی صورت گرفته و به کاهش قاچاق کمک زیادی خواهد شد. البته این سامانه از زیرسامانه‌های دیگری هم بهره می‌برد که به صورت زیر هستند:

سامانه تجارت خارجی : سامانه تجارت خارجی در راستای عمل به تکالیف قانونی (بند الف ماده 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392، ماده 8 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب 1390، اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مصوب 1388 هیات وزیران و به استناد ماده 80 قانون تجارت الکترونیکی، مصوبه کارگروه فاوا تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور، موضوع اصل 127 قانون اساسی مصوب 1389، مصوبه وزرای عضو کارگروه ماده 4 اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی مصوب 1389، قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران) و با رویکرد یکپارچگی، تسهیل تجارت و پیشگیری از وقوع تخلف در حوزه‌ی تجارت خارجی (واردات، صادرت و ترانزیت) به نحوی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که بازرگانان بتوانند تمام امور خود اعم از درخواست، پیگیری و مشاهده را در حوزه‌ تجارت خارجی از طریق درگاه این سامانه انجام داده و از ورود اطلاعات تکراری درسایر سامانه‌های حوزه تجارت جلوگیری شود.

سامانه تجارت داخلی: سامانه جامع تجارت در بخش داخلی، با هدف یکپارچه سازی اطلاعات و رصد کالا در زنجیره تجاری از مبادی تولید و واردات تا سطح خرده فروشی توسعه داده شده است. در این سامانه امکان ثبت اطلاعات ورود کالا به زنجیره تجاری (واردات و تولید)، انتقال مالکیت (خرید فروش) و انتقال مکان (حمل و انبارش) در سطح شناسه کالا و شناسه رهگیری فراهم شده است.

سامانه نیما: نظام يكپارچه معاملات ارزی كه به اختصار " نيما " ناميده می شود، بستری است كه با هدف مديريت بازار ارز توسط بانك مركزی و با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی و پياده سازی شده است. در اين سامانه، صادركنندگان كالا و خدمات به عنوان عرضه كنندگان ارز، صرافی های مجاز و بانك های عامل به عنوان واسطه های نقل و انتقال ارز و واردكنندگان كالا به عنوان متقاضايان ارز فعاليت می کنند.

سامانه شناسه کالا: هدف این سامانه، مدیریت شناسه کالا در طول زنجیره تجاری کشور است و بر این اساس، سامانه شناسه کالا سامانه‌ای است به منظور تولید/ دریافت شناسه کالا و تشکیل شناسنامه کالا که فرآیندهای درخواست و صدور شناسه کالا را در برگرفته و امکان استعلام شناسه کالا را برای سامانه‌ها و افراد مرتبط فراهم نماید.

سایر زیر بخش‌ها هم عبارتند از:

  • گواهی امضای الکترونیکی
  • سامانه انبار
  • سامانه مجوزها
  • سامانه شناسه رهگیری
  • سامانه همتا
  • سامانه ضوابط تجاری
  • گذرگاه سرویس‌های سامانه تجارت
  • سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری
  • سامانه تخصیص تایر

باید اشاره کنیم که این سامانه از اواسط سال 95 در دسترس قرار گرفت و بسیاری از بخش‌های ان قبلاً هم وجود داشته‌اند اما حالا این بخش‌ها به صورت یکپارچه فعالیت دارند.

اخبار ایران:

آذری‌ جهرمی : فیلترینگ عامل اصلی افت کیفیت اینترنت است

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: توییتر وزیر ارتباطات


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر