براساس یک پژوهش جدید؛ تشعشعات تجهیزات 6G باعث افزایش ۲٫۵ برابری رشد سلول‌های مغزی موش‌ها می‌شود

6G.JPG

براساس اطلاعات جدید محققان چینی امواج فناوری 6G احتمالا برای مغز مضر نخواهد بود و این تشعشعات به افزایش سرعت رشد سلول‌های مغزی موش‌ها نیز کمک کرده است.

دانشمندان چینی براساس مطالعات جدید تاثیر محسوسی از تشعشعات تراهرتز تجهیزات ارتباطی 6G را روی بیولوژی مغز انسان نشان می‌دهد. براساس دوز مجاز امواج این تکنولوزی سرعت اینترنت، سلسول‌های مغزی بسیاری از موش‌ها تقریبا 2.5 برابر شده است. علاوه‌براین، موش‌ها با قرارگرفتن منظم درمعرض سیگنال‌های تراهرتز، توانایی یادگیری بهتری از خود نشان دادند. این کشف به‌نوعی به سؤالاتی پاسخ می‌دهد که درباره‌ی ایمنی ارتباطات 6G مطرح می‌شود و راه را برای روش‌های درمانی مغز باز می‌کند.

علم پزشکی این روزها تشعشعات تلفن همراه را خطری برای انسان نمی‌دانند و با این حال انتقال به استاندارد ارتباطی 6G در اوایل دهه‌ی ۲۰۳۰ می‌تواند شرایط را کاملاً تغییر دهد. استاندارد 6G آینده شامل افزایش فرکانس سیگنال رادیویی است که به‌منظور دستیابی به نرخ انتقال داده تا یک ترابیت برثانیه انجام می‌شود.

محدوده فرکانس تراهرتز از 0.3 تا 3 هرتز است که به منظور به‌منظور تعامل با تعدادی از مولکول‌های پروتئینی در سلول‌های موجودات زنده با توان کم شروع می‌شود. چنین مولکول‌هایی وارد حالت رزونانس می‌شوند و سلول‌ها به سیگنال‌های دریافتی پاسخ می‌دهند.

6G-a.webp
-

وبسایت Gizchina در گزارشی مفصل به این موضوع پرداخته و در این میان گفته که دانشمندان متوجه شدند که با قرار گرفتن درمعرض ۱۰۰ میکرووات تابش پالسی با فرکانس ۰٫۳ تا ۳ تراهرتز به‌مدت سه دقیقه، باعث می‌شود نورون‌های موش تقریباً ۱۵۰ درصد سریع‌تر از حد معمول رشد کنند. علاوه‌براین، طول کل اتصالات بین این نورون‌ها نیز فقط در مدت سه‌ روز، دو برابر می‌شود. شاید در نگاه اول، اثرهای این تشعشعات کمی شوم به‌نظر برسد؛ اما تجزیه‌وتحلیل مولکولی هیچ‌ نوع ناهنجاری ناسالمی را در سلول‌ها نشان نداده است.

در سال ۲۰۰۹، دانشمندان آکادمی علوم روسیه تأثیر تشعشعات قدرتمند تراهرتز را روی سلول‌های مغز موش‌ها مطالعه کردند. هنگامی‌که این امواج به‌مدت چند ساعت در روز با توان چند وات روی موش‌ها تابیده می‌شد، دمای سلول‌های مغز آن‌ها افزایش می‌یافت و پس از مختل‌شدن رشد، آب آن‌ها و درنهایت اندازه‌ی آن‌ها کاهش یافت. همان‌طور‌که تحقیقات دانشمندان چینی نشان می‌دهد، دوز پایین تابش می‌تواند تولید و فعالیت پروتئین‌های خاصی مثل GluA1 و GluN1 و SY-38 را افزایش دهد که رشد نورون‌ها را تحریک می‌کند.

قرار گرفتن درمعرض تابش ۹۰ مگاواتی تشعشعات تراهرتز به‌مدت ۲۰ دقیقه در روز و در طول سه هفته، تعداد سلول‌های مغزی جدید موش‌ها را افزایش درخورتوجهی داد. این موش‌ها توانستند مهارت‌های خاصی را سریع‌تر از موش‌های کنترل‌نشده بیاموزند؛ البته انجام این آزمایش روی موش‌های گروه سنی کهن‌سال، هیچ تغییری روی آن‌ها اعمال نکرد.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: GIZCHINA

Screenshot_20211214-203627_ToonMe.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر