فیس‌بوک دلیل قطعی ۶ ساعته سرور‌های خود را اعلام کرد

ائتلوتاونت.jpg

کمپانی فیسبوک شب گذشته دچار یک اختلال گسترده شد و علت قطعی 6 ساعته سرورهای خود را در یک پست اعلام کرد. این شرکت گفته که این اختلال‌ها که در واتس‌اپ، اینستاگرام و مسنجر فیس‌بوک اتفاق افتاد مربوط به تنظیمات روتر‌های شبکه بوده و اخبار مربوط به هک شدن اطلاعات کاربرانش صحت ندارد.

در ادامه این گزارش بیان شده که این اختلال در ترافیک شبکه، بر نحوه‌ی ارتباط مراکز داده‌های ما تأثیر متقابلی گذاشت و همین اتفاق باعث شد تا این خدمات در سرار جهان با اختلال روبه‌رو شود.

مدیرعامل کمپانی فیسبوک، مارک زاکربرگ از کاربران عذرخواهی کرد و اعلام کرد که مشکل این پلتفرم‌ها حل شده است. او افزود:« برای این اتفاق بسیار متاسفم، ما می‌دانیم که شما کاربران چقدر به خدمات ما اعتماد دارید تا با استفاده از آن‌ها بتوانید با افرادی که دوسشان دارید ارتباط برقرار کنید.»

شب گذشته، 4 اکتبر سال 2021، صدها میلیون کاربر شبکه‌های اجتماعی شرکت فیسبوک در سراسر دنیا با یک اختلال گسترده در مجموعه برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و پیام‌رسان‌های واتس‌اپ، اینستاگرام، و مسنجر فیسبوک مواجه شدند. به‌دنبال بروز این اختلال گسترده، دسترسی میلیون‌ها کاربر به این شبکه‌های اجتماعی قطع شد. این اختلال نه تنها در شبکه اجتماعی فیسبوک و تمام پیام‌رسان‌های زیر مجموعه این شرکت ایجاد شد، بلکه باعث از کار افتادن سایت‌های دیگری مانند تیک‌توک، آمازون و گوگل نیز شد.

IMG_05102021_095654_822_x_522_pixel.jpg
-

قطعی فیس‌بوکاین قطعی حدود ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه صبح دوشنبه به وقت نیویورک آغاز شد و مشکلات گسترده‌ای را برای شرکت فیس‌بوک به دنبال داشت. این بدترین قطعی فیس‌بوک از سال ۲۰۱۹ بود، زمانی که سایت بیش از ۲۴ ساعت قطع بود. حتی کارکنان این شرکت هم قادر به ارتباط با یکدیگر نبودند و به‌ناچار از ایمیل برای ارتباط استفاده می‌کردند.

به نظر می‌رسد که این مشکلات از یک به‌روزرسانی اشتباه صورت گرفت و باعث ناپدید شدن این پروتکل مسیریاب شد. ناپدید شدن BGP فیس‌بوک از اینترنت، موجب شد تا سرویس‌های DNS نتوانند IP سرورهای فیس‌بوک رو پیدا کننند که نتیجه این امر این چنین شد که کاربران هم امکان وصل شدن به سرورهای فیس‌بوک را در زمان قطعی نداشتند. طبق گفته‌ی یکی از مدیران فیس‌بوک در اشتباهی بزرگ، آپدیتی که مهندسان فیس‌بوک دیشب برای این شبکه ارسال کردند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در تنظیمات سرور‌های شبکه فیس‌بوک شده بود.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: THEVERGE

Untitled-2.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر