رجیستری تلفن همراه غیرحضوری شد

رجیستری گوشی مسافری.jpg

به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم امکان رعایت اصول بهداشتی در گمرک در شرایط کنونی، رجیستری تلفن همراه از ابتدای دی ماه اجرایی می‌شود.

طرح رجیستری موبایل از مهر ماه 97 در کشور اجرایی شد و پس از حدود 8 ماه، کل برندهای گوشی هوشمند در کشور، زیر چتر این طرح رفت. رجیستری گوشی‌های مسافری اما آداب خاص خود را دارد. درواقع تا به امروز رجیستری گوشی‌های مسافری به صورت حضوری و در مبادی ورودی گمرک انجام می‌شد. با وجود شیوع ویروس کرونا و اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، اما ادامه این وضعیت و رجیستری حضوری ممکن نبود. همین مسئله باعث شد تا رجیستری تلفن‌های همراه به دلیل کنترل شیوع کرونا، از این به بعد به صورت غیرحضوری انجام شود.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرک ایران، در این خصوص چنین توضیح داده است:

تشکیل صف‌های طولانی مسافران و نبود امکان رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در وضعیت موجود پدید آمده است. براین اساس از ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز درخواست می‌شود که برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در چارچوب رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرآیند، اجرای طرح رجیستری گوشی به شکل غیرحضوری و پس از انجام استعلام سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید ۱۹ پرهیز و موجب قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا شود.

-

حالا بنا به اعلام معاون فنی گمرک ایران، به دنبال این درخواست و پیگیری‌های انجام شده، بنا شده است تا از اول دی ماه 99، رجیستری گوشی مسافری به صورت حضوری انجام شود و فرآیند حضوری آن به نحوی تنظیم شود که در کمتر از 1 دقیقه قابل انجام باشد.

وی اقداماتی را در خصوص تغییر روند رجیستری و غیر حضوری شدن طرح رجیستری گوشی‌های مسافری عنوان و همچنین مراحل آن را مطرح کرده است که به این صورت است:

پیش بینی شده که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌ها در هواپیما توزیع و تکمیل می‌شود، در غیر این صورت تا قبل از گذرنامه یا در سالن گمرک تکمیل شود. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن همراه از جمله شماره IMEI باید درج شود. گوشی تلفن همراه توسط ارزیاب گمرک رؤیت و به واسطه بارکدخوان شماره IMEI و بارکد پاسپورت در سیستم درج خواهد شد و بعد از ثبت مشخصات گوشی و احراز مسافر در مبادی ورودی، فرد یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه گمرک EPL)) ادامه فرآیند رجیستری را انجام دهد.

-

همچنین باید اشاره کنیم که برای گوشی‌های تلفن همراهی که تاریخ ورود آن از 12 تیرماه امسال تا 30 آبان ماه می‌توانند طبق روال قبلی و با استعلام سیستمی از سامانه نیروی انتظامی احراز مسافر بودن، عملیات ترخیص در EPL بدون مراجعه حضوری انجام شود.

اخبار مرتبط:

عوارض و گمرکی واردات گوشی مسافری از این پس با ارز سامانه سنا محاسبه می‌شود

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: irna


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر