سو استفاده کنندگان از کدهای دستوری بین 5 تا 30 میلیارد جریمه می‌شوند؛ برخورد جدی با متخلفان

سو استفاده کنندگان از کدهای دستوری بین 5 تا 30 میلیارد جریمه می‌شوند؛ برخورد جدی با متخلفان

سو استفاده کنندگان از کدهای دستوری بین 5 تا 30 میلیارد جریمه می‌شوند؛ برخورد جدی با مخالفان.

یکی از اصلی‌ترین مخالفان کدهای دستوری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی است. مخالفت صریح او از آخرین روزهای سال 97 و با هدف قرار دادن کد دستوری ستاره 3 مربع آغاز شد. این داستان دوباره چند روز پیش از سر گرفته شد. وزیر ارتباطات در توییتر خود پستی را منتشر کرد که به نوعی تهدیدی جدی برای شرکت‌های کدهای دستوری بود. وی در این توییت از احتمال تعطیلی کامل سرویس‌های ارزش افزوده خبر داد.

حالا به نظر می‌رسد که این موضوع جدی‌تر از یک تهدید ساده است زیرا کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، در مصوبه جدید خود اعلام کرده است که متخلفان خدمات ارزش افزوده و کدهای دستوری، بین 5 تا 30 میلیارد تومان جریمه خواهند شد.

 

استفاده از کدهای دستوری در چه شرایطی مانعی ندارد؟

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه‌ای که به تازگی ارائه کرده است، استفاده از کدهای دستوری را تنها در شرایط خاصی بلامانع اعلام کرده است که بخشی از این شرایط به صورت زیر است:

  1. ارائه خدمات مبتنی بر کد دستوری (USSD) به خدمات دهندگان، فقط برای استعلام، اطلاع‌رسانی و تراکنش‌های مالی که منع قانونی ندارند باید استفاده شود.
  2. ارائه خدمات اختصاصی دارندگان پروانه به مشترکین خود از طریق کد دستوری نیز بلامانع است.
  3. ارائه خدمات عمومی و دولت الکترونیکی از طریق کد دستوری، صرفاً با تأیید سازمان تنظیم مقررات بدون مانع است.
  4. دارندگان پروانه موظف هستند نسبت به ثبت و انتشار فهرست کدهای دستوری، نوع و هزینه ارائه خدمت و مشخصات دقیق خدمات دهندگان مربوط در درگاه اطلاع رسانی رسمی خود اقدام کنند.
  5. خدمات کدهای دستوری برای مشترکان رایگان است. در صورتی که ارائه خدمت مبتنی بر کدهای دستوری برای مشترک هزینه داشته باشد، خدمت دهنده موظف است قبل از ارائه خدمت نسبت به اعلام هزینه به مشترک و اخذ تأییدیه از وی، اقدام کند.

 

جریمه سو استفاده از کدهای دستوری چیست؟

بنا بر مصوبه‌ای که سازمان تنظیم مقررات اعلام کرده است، در صورتی که دارندگان پروانه، از قوانین و مقرراتی که در این مصوبه اخیر اعلام شده است، تخلفی داشته باشند، جریمه آن‌ها به صورت زیر خواهد بود:

اگر دارنده پروانه از هر یک از مصوبات و دستورالعمل‌های مربوطه ابلاغی توسط سازمان تنظیم مقررات تخلفی داشته باشد، برای اولین بار تا 5 میلیارد تومان و برای بار دوم بین 5 تا 10 میلیارد تومان جریمه می‌شود. تخلف برای بار سوم نیز بین 10 تا 30 میلیارد تومان جریمه در پی خواهد داشت که می‌تواند منجر به لغو پروانه نیز شود.

 

متن کامل مصوبه تنظیم مقررات درباره کدهای دستوری

البته چیزی که در این خبر توضیح دادیم، بخش‌های مهم مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است اما متن کامل این مصوبه را در تصویر زیر برای شما قرار داده‌ایم:

مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره کدهای دستوری - صفحه اول

مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره کدهای دستوری - صفحه اول

 

مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره کدهای دستوری - صفحه دوم

مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره کدهای دستوری - صفحه دوم

 

مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره کدهای دستوری - صفحه سوم

مصوبه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره کدهای دستوری - صفحه سوم

 

اخبار مرتبط:

وزیر ارتباطات: ممکن است کل سرویس‌های ارزش افزوده تعطیل شوند

سرویس‌های ارزش افزوده چیست و چطور آن‌ها را غیرفعال کنیم؟

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام همراهی کنید. 

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر