چطور گوشی هوشمند را به طور صحیح تمیز کنیم؟

Share-how-to-clean-your-phone-screen

گوشی هوشمند یکی از آلوده‌ترین ابزارهایی است که دائما از آن‌ها استفاده می‌کنیم. با شیوع کرونا ویروس، چطور گوشی را تمیز کنیم که به آن آسیبی نرسد؟

کروناویروس این روزها به یک مسئله و بحران مهم در سراسر جهان تبدیل شده است که بهترین شیوه برای مقابله با این بیماری، رعایت بهداشت فردی است. این ویروس که شیوع بسیار بالایی دارد، از طریق لمس چشم، بینی و دهان با دست آلوده منتقل می‌شود. بنابراین بایستی دائما دست‌ها را با آب و صابون شسته و به هیچ عنون با دست آلوده، صورت خود را لمس نکنید. این مسئله شامل گوشی‌، تبلت و لپ تاپ هم می‌شود که دائما از آن‌ها استفاده می‌کنیم.

حالا مسئله اینجاست که ما دائما از این ابزار، مخصوصا گوشی‌ هوشمند استفاده می‌کنیم. از طرفی باکتری‌ها روی صفحه نمایش گوشی، تکثیر سریعی دارند. از سوی دیگر کرونا ویروس می‌تواند بیش از 96 ساعت روی سطوح شیشه‌ای زنده بماند. بنابراین مشخص است که چقدر تمیز کردن نمایشگر و کل گوشی، در جلوگیری از انتقال این ویروس کاربردی است.

به دنبال شیوه کرونا ویروس، اپل و گوگل دستورالعملی را برای تمیز کردن گوشی‌های هوشمند خود در دسترس عموم قرار دادند اما سامسونگ و دیگر کمپانی‌ها هنوز در این خصوص اقدامی نکرده‌اند. به هر ترتیب از آنجایی که نمایشگر همه گوشی‌های ویژگی‌های مشابهی دارند، به نظر می‌رسد که این دستور العمل واحد باشد.

درواقع نمایشگر همه گوشی‌ها به وسیله یک لایه اولئوفوبیک پوشش داده شده‌اند که تا حدی در برابر آب از خود مقاومت نشان می‌دهد و از باقی ماندن اثرانگشت روی گوشی جلوگیری می‌کند. حالا مسئله اینجاست که هنگام پاک کردن نمایشگر گوشی، این لایه نباید آسیب ببیند. بنابراین بهترین روش این است که از یک دستمال مرطوب به همراه شوینده ملایم استفاده شود.

با این اوصاف مشخص است که مواد ضدعفونی کننده‌ای همچون الکل، سرکه و... که مواد قدرتمندی هستند، باعث از بین رفتن این پوشش اولئوفوبیک خواهند شد. بنابراین از این مواد می‌توان برای پاک کردن پشت گوشی و کناره‌های آن استفاده کرد.

به هر ترتیب باید بگوییم که این لایه پس از مدتی و به مرور زمان از بین می‌رود اما آنچه اهمیت دارد این است که پاک کننده‌های شیمیایی نباید وارد پورت‌ها، سوراخ‌ها میکروفون و... شوند زیرا می‌توانند اجزای داخلی گوشی را خراب کنند و در این صورت، خرابی دستگاه شامل گارانتی هم نخواهد شد. به هر حال در ادامه با فیسیت همراه باشید تا شیوه صحیح تمیز کردن گوشی را با هم مرور کنیم.

تمیز کردن گوشی هوشمند

به هر ترتیب برای تمیز کردن گوشی هوشمند (که به دلیل آلودگی بهتر است همیشه انجام شود و تنها به این روزها محدود نباشد) باید به شیوه زیر عمل کنید:

1- وسایلی که به آن نیاز دارید شامل پارچه نخی بدون پرز، صابون ملایمِ مخلوط شده با آب و گوش پاک‌کن است.

2- گوشی را کاملا خاموش کرده و مطمئن شوید که هیچ کابلی به آن وصل نباشد.

3- حالا قاب گوشی را خارج کرده و در صورتی که قابل شست و شو باشد، آن را با آب گرم بشویید.

4- پارچه را به آب و صابون مخلوط شده آغشته کنید. (پارچه باید مرطوب باشد.)

5- پشت، جلو و کنارهای گوشی را به خوبی با پارچه مرطوب تمیز کنید.

6- جایگاه سیم کارت را باز کرده و با استفاده از خلال دندان و گوش پاک‌کنِ آغشته به آب و صابون (اما تنها رطوب داشته باشد)، آن را تمیز کنید.

7- حالا اسلات سیم کارت را با یک پارچه تمیز و خشک، کاملا خشک کرده و در جایگاه خود قرار دهید.

منبع خبر: mashable

خدیجه زارعپور.png

خدیجه زارعپور

فارغ التحصیل کارشناسی فناوری اطلاعات هستم. از اردیبهشت‌ماه 96 شروع به نوشتن اخبار و آموزش در حوزه تکنولوژی در فیسیت کردم. بیش‌تر از هر چیزی به شبکه‌های کامپیوتری، مجازی سازی، سیسکو و... علاقه‌مند هستم و بیشتر از اون علاقه‌مند به به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات با بقیه...

در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد نسبت به اخبار و مقالات، می‌تونید به این آدرس ایمیل بفرستید: khadijezarepour@gmail.com


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر